Reklama
Reklama

Węgierski kontyngent w Afganistanie otrzymał już wszystkie z 19 wypożyczonych przez USA samochodów patrolowych typu MaxxPro. Zostaną zwrócone po zakończeniu misji w tym kraju.

Węgierskie MRAP-y otrzymały już uzbrojenie, wykorzystywane przez żołnierzy tego kraju / Zdjęcie: MO Węgier

Pierwszych 10 samochodów MaxxPro Amerykanie przekazali żołnierzom węgierskiego kontyngentu pod koniec 2010. Informacji tej udzielił minister obrony, Csaba Hende 19 grudnia. Od połowy stycznia dołączyły do nich kolejne pojazdy.

Na mocy porozumienia między obu krajami, Amerykanie zobowiązali się przekazać Węgrom łącznie 19 samochodów patrolowych MaxxPro oraz 46 samochodów Humvee. Nowi użytkownicy zapłacą jedynie za paliwo. Jednostki US Army zapewnią serwis i naprawy. Przeprowadzono już niezbędne szkolenia.

MaxxPro nie są jedynymi, ani pierwszymi samochodami klasy MRAP węgierskiego kontyngentu. Od ubiegłego roku działają tam trzy Cougary, zamówione w 2009 za 1,3 mln USD (zobacz: Cougary dla Węgrów). Działają one w składzie partoli saperskich, których podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie konwojów.

Węgierski kontyngent w Afganistanie liczy obecnie ok. 560 żołnierzy. Budapeszt zamierza w przyszłym roku wzmocnić go komponentem lotniczym - śmigłowcami Mi-17.

Węgierskie MRAP-y otrzymały już uzbrojenie, wykorzystywane przez żołnierzy tego kraju / Zdjęcie: MO Węgier

Pierwszych 10 samochodów MaxxPro Amerykanie przekazali żołnierzom węgierskiego kontyngentu pod koniec 2010. Informacji tej udzielił minister obrony, Csaba Hende 19 grudnia. Od połowy stycznia dołączyły do nich kolejne pojazdy.

Na mocy porozumienia między obu krajami, Amerykanie zobowiązali się przekazać Węgrom łącznie 19 samochodów patrolowych MaxxPro oraz 46 samochodów Humvee. Nowi użytkownicy zapłacą jedynie za paliwo. Jednostki US Army zapewnią serwis i naprawy. Przeprowadzono już niezbędne szkolenia.

MaxxPro nie są jedynymi, ani pierwszymi samochodami klasy MRAP węgierskiego kontyngentu. Od ubiegłego roku działają tam trzy Cougary, zamówione w 2009 za 1,3 mln USD (zobacz: Cougary dla Węgrów). Działają one w składzie partoli saperskich, których podstawowym zadaniem jest zabezpieczenie konwojów.

Węgierski kontyngent w Afganistanie liczy obecnie ok. 560 żołnierzy. Budapeszt zamierza w przyszłym roku wzmocnić go komponentem lotniczym - śmigłowcami Mi-17.

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.