Reklama
Reklama

Wojsko zainteresowane bezzałogowcami klasy Magura V7

Agencja Uzbrojenia MON opublikowała informację o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie możliwego pozyskania nawodnych bezzałogowców podobnej klasy co ukraiński system Magura V7. Oczekuje się, że proponowane bezzałogowce będą co najmniej na poziomi 9. gotowości technicznej.

 

Magura V7 (po lewej) wypiera maksymalnie 3,7 t i jest największym przedstawicielem rodziny ukraińskich nawodnych bezzałogowców / Zdjęcie: Główny Zarząd Wywiadu MO Ukrainy

Agencja Uzbrojenia nie sprecyzowała zastosowań, jakie są przewidywane wobec bezzałogowców ani o liczbie systemów, jakie mogłyby zostać pozyskane. Punktem odniesienia jest jednak ukraiński system Magura V7, który jest intensywnie używany przez Główny Zarząd Wywiadu MO Ukrainy na Morzu Czarnym przeciwko rosyjskiej flocie. Podmioty zainteresowane udziałem we wstępnych konsultacjach rynkowych mogą składać zgłoszenia do 3 kwietnia 2026.

Magura V7 to największy bezzałogowiec tej rodziny wypierający z pełnym ładunkiem maksymalnie 3,7 t. Ma on wykonany z włókna szklanego kadłub o długości ok. 7,3 m. Napędzany jest przez silnik wysokoprężny, zapewniający prędkość maksymalną do 39 w i zasięg do ok. 800 Mm. Magury są używane przez Ukraińców do rozpoznania, misji uderzeniowych, czy przeciwlotniczych. Mogą przenosić np. dwa kierowane pociski powierzchnia-powietrze krótkiego zasięgu lub zdalnie sterowany moduł uzbrojenia.

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.