Reklama
Reklama

Amerykańskie i brytyjskie siły morskie zakończyły udział w tegorocznej edycji ćwiczeń Saxon Warrior.

Celem tegorocznej edycji Saxon Warrior 17 było wypracowanie i udoskonalenie metod współpracy okrętów flot sojuszniczych podczas działań operacyjnych na morzu. W ćwiczeniach uczestniczyły m.in. brytyjskie jednostki, które w przyszłości stanowić będą część lotniskowcowych grup bojowych tworzonych wokół lotniskowców typu Queen Elizabeth / Zdjęcie: USN

Przez dziesięć dni sierpnia okręty USA i Wielkiej Brytanii, wspierane przez wydzielone siły morskie z Niemiec, Norwegii, Szwecji, uczestniczyły w wielonarodowych ćwiczeniach Saxon Warrior 17. Manewry przeprowadzono nieopodal północnych wybrzeży Szkocji.

W ćwiczeniach uczestniczyło piętnaście okrętów z pięciu państw, w tym amerykański atomowy lotniskowiec USS George H.W. Bush (CVN 77), typu Nimitz, krążownik rakietowy USS Philippine Sea (CG 58), typu Ticonderoga i niszczyciel USS Donald Cook (DDG 75), typu Arleigh Burke (USS Donald Cook wraca do Roty, 2017-04-05). Wspierało je ponad 100 statków powietrznych i ok. 9 tys. żołnierzy. Scenariusz opracowano w taki sposób, aby prowadzone w jego ramach działania umożliwiły wyprowacowanie i udoskonalenie metod współpracy sojuszników w środowisku bojowym.

Podczas ćwiczeń doszło do spotkania gruby bojowej stworzonej wokół USS George H.W. Bush z nowym brytyjskim lotniskowcem HMS Queen Elizabeth (R08, USS George HW Bush na drodze QE, 2017-08-09). Okręt jest w drodze do portu macierzystego HMNB (Her Majesty's Naval Base) Portsmouth na południu Wielkiej Brytanii (HMS Queen Elizabeth w drodze do Portsmouth, 2017-08-07). 

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.