Reklama
Reklama

Zestawy przeciwlotnicze SIDAM-25 dla Ukrainy?

Według informacji pojawiających się w różnych serwisach internetowych Ukraina może otrzymać włoskie samobieżne arty zestawy przeciwlotnicze SIDAM-25 (Sistema Italiano Difesa Aerea Mobile) do zwalczania bsl. Wcześniej podobne źródła informowały o dostawach na Ukrainę niszczycieli czołgów / wozów wsparcia ogniowego Centauro B1, co zostało później potwierdzone.

 

Uzbrojenie SIDAM-25 składa się z 4 armat Oerlikon KBA kal. 25 mm / Zdjęcie: X

Systemy te bazują na podwoziu transportera opancerzonego M113 i wyposażone są w system wieżowy z czterema armatami kal. 25 mm. Przypuszcza się, że Siły Zbrojne Ukrainy mogą otrzymać 15-25 takich systemów, które zostaną przeznaczone do wyposażenia 3 baterii do zwalczania bsl typu Szached. Rzym wcześniej dostarczał już Ukrainie M113 w wersji transporterów opancerzonych.

Uzbrojenie SIDAM-25 składa się z 4 armat Oerlikon KBA kal. 25 mm zamontowanych w konfiguracji 2x2 w całkowicie obrotowej aluminiowej wieży. Mogą osiągnąć szybkostrzelność rzędu 2280–2400 strz./min. Każda z armat ma zapas 150 naboi. Efektywny zasięg ognia przeciwko celom powietrznym wynosi od 2000 do 2500 m, a maksymalny zasięg ognia sięga 5000 m. System nie ma własnego radaru a do naprowadzania na cel stosowany jest system optoelektroniczny z dalmierzem laserowym.

Głównym problemem tej potencjalnej donacji może okazać stan techniczny systemów SIDAM-25 po długotrwałym składowaniu. Przywrócenie pełnej sprawności technicznej może być utrudnione przez niedobór części zamiennych. Jeśli się to jednak uda, sprzęt pozwoli na przezbrojenie mobilnych grup obrony powietrznej wyspecjalizowanych w przechwytywaniu rosyjskich bsl.

Prace nad SIDAM-25 Włosi zainicjowali w 1983 pod kierownictwem przedsiębiorstwa OTO Melara, a później OTOBREDA. Próby ogniowe systemu przeprowadzono w latach 1985-1987, zanim włoskie wojska lądowe złożyły zamówienie w czerwcu 1987. Pierwotne zapotrzebowanie na 340 pojazdów zostało zmniejszone do 280 po restrukturyzacji sił zbrojnych po zimnej wojnie. Produkcja odbywała się w La Spezii, a sieć podwykonawców obejmowała m.in. przedsiębiorstwa ALENIA, Örlikon Italiana i Officine Galileo.

Łącznie wyprodukowano 275 SIDAM-25, z czego ponad 200 sprzedano belgijskim podmiotom prywatnym, a we Włoszech pozostało ich około 68. W teorii więc Ukraina może liczyć zarówno na włoskie zapasy, jak i na zakup sprzętu od prywatnych właścicieli.

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.