Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

25 czerwca 2018

Jednym z produktów, którymi MBDA chce zainteresować MON, są pociski przeciwlotnicze rodziny CAMM, którego odmiana morska nosi nazwę Sea Captor i niedawno została przyjęta jako uzbrojenie brytyjskich fregat rakietowych Typu 23.

Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Decyzję o przyjęciu do uzbrojenia podjęto po serii testów. Pierwsza ich tura odbyła się latem 2017 na poligonie na Hebrydach, nieopodal wybrzeży Szkocji. Jesienią ub.r. przeprowadzono drugi etap prób. Ich program zakładał sprawdzenie charakterystyk uzbrojenia zamontowanego na pokładzie fregaty rakietowej HMS Argyll (F231, HMS Argyll w drodze na Pacyfik, 2018-06-19), w złożonych scenariuszach, w tym także w sytuacjach wymagających szybkiego zwalczania wielu różnych celów jednocześnie. Podczas testów odpalono m.in. dwa pociski do tego samego celu i dwa jednocześnie do różnych celów. HMS Westminster (F237) i HMS Montrose (F235, HMS Montrose na poligonie w Stavanger, 2018-02-08), drugi i trzeci okręt tego typoszeregu, również przeprowadziły następnie udane, próbne strzelania.

Pociski MBDA Common Anti-air Modular Missile (CAMM, wspólny modułowy pocisk przeciwlotniczy) zostały zaprojektowane dla Wielkiej Brytanii, wykorzystując częściowo rozwiązania lotniczego pocisku ASRAAM, europejskiej alternatywy dla amerykańskich efektorów rodziny AIM-9 Sidewinder. Morski system, oparty o CAMM, zaprojektował i produkuje brytyjski oddział MBDA. Pocisk jest naprowadzany radiolokacyjnie, dlatego jest całkowicie niezależny od warunków atmosferycznych. Nie wymaga też wyspecjalizowanego radaru kierowania ogniem, jakiego używają systemy z naprowadzaniem półaktywnym. Dzięki temu okręt nie tylko ma mniejszy koszt i masę, ale można szybciej zintegrować pocisk z jego systemami. Oznacza to też, że Sea Ceptor może jednocześnie przechwycić większą liczbę celów w pełnej sferze, czego nie mogą dokonać systemy z naprowadzaniem półaktywnym. Producent deklaruje, że CAMM został zaprojektowany do przechwytywania także naddźwiękowych pocisków przeciwokrętowych.

W Royal Navy zastąpi system Sea Wolf, początkowo na fregatach Typu 23 – w ramach projektu wydłużenia ich trwałości użytkowej – a w przyszłości będzie służyć także do obrony przyszłych fregat Royal Navy Typu 26 (CityImię nowej fregaty typu City, 2018-03-02). Ich głównym zadaniem będzie ochrona nowych lotniskowców typu Queen Elizabeth (Chinooki na pokładzie HMS Queen Elizabeth, 2018-02-12).

Efektory rodziny CAMM mogłyby znacząco zwiększyć potencjał obrony powietrznej planowanych, nowych okrętów nawodnych MW RP, są także oferowane w odmianie lądowej w programie Narew, zakupu systemów przeciwlotniczych bliskiego zasięgu. 


Drukuj Góra