Reklama
Reklama

Licencja na obsługę K2 w Bumarze

Dzisiaj, 15 grudnia 2025, Agencja Uzbrojenia MON podpisała z południowokoreańską Hyundai Rotem Company (HRC) umowę licencyjną w sprawie transferu technologii dotyczącego czołgów K2. Na jej podstawie polski przemysł obronny uzyska uprawnienia w kwestii obsługi, napraw i przeglądów (MRO, maintenance, repair, overhaul) czołgów podstawowych K2GF i K2PL. Podpisano również umowę sublicencyjną między AU MON a Zakładami Mechanicznymi Bumar-Łabędy, które będą beneficjentami tej licencji.

 

Podpisywane umowy umożliwiają utworzenie w ZM Bumar-Łabędy zaplecza produkcyjnego, obsługowego i szkoleniowego czołgów rodziny K2 / Zdjęcie: Agencja Uzbrojenia MON

Najnowsza umowa licencyjna stanowi kontynuację realizacji drugiej umowy wykonawczej na dostawy czołgów K2GF i uruchomienie w polskim przemyśle produkcji spolonizowanych czołgów K2PL. Pozwoli ona pozyskanie potrzebnych technologii przez Skarb Państwa i dalsze sublicencjonowanie na wybrane podmioty polskiego przemysłu obronnego. Przewiduje się także stworzenie transgranicznych koalicji w zakresie MRO. Dzięki temu możliwe będzie zabezpieczenie eksploatacji czołgów K2 w Wojsku Polskim, utrzymanie ich gotowości i odtwarzanie zdolności operacyjnych.

ZM Bumar-Łabędy uzyskają dostęp do pakietu kompetencji dotyczących MRO czołgów K2. Mowa o m.in. dokumentacji technicznej i oprogramowaniu. To, w połączeniu z podpisanym w październiku 2025, transferem technologii produkcji czołgów w Polsce, umożliwi ustanowienie w gliwickim zakładzie kompleksowego zaplecza produkcyjnego, obsługowego i szkoleniowego czołgów rodziny K2. W kolejnych etapach polsko-koreańskiej współpracy licencja ma zostać rozszerzona o MRO dla pojazdów towarzyszących.

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.