Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Jurand Szweda

Od samego początku mojej strzeleckiej pasji bronią współczesną słyszałem, że otrzymanie pozwolenia na broń to skomplikowana sprawa i nieliczni decydują się na wstąpienie na ścieżkę postępowania administracyjnego. Zdobyłem patent, licencję i po blisko 1,5 roku przynależności do klubu strzeleckiego, postanowiłem na tą trudną drogę wstąpić.

Pierwsze nieprawidłowości wyszły już na samym początku. Żądano ode mnie dokumentów, o których ustawa nic nie mówiła, a skoro niczego podobnego w akcie prawnym uchwalonym przez obie izby polskiego parlamentu nie było, to urzędnik policyjnych ich nie dostał.

Patrzono na mnie jak na wariata. I w Wydziale Postępowań Administracyjnych i w klubie: oto ten, który zamiast pokornie wszystko dawać, stawia się i pieniaczy. Być może ugiąłbym kark, gdyby to dawało upragnione pozwolenie, bowiem wówczas strzelectwo było dla mnie bardzo ważne, ale znałem wielu, którzy dali sobą poniewierać i nie dostawali. Byli tak ulegli, że człowiek przyzwoity nie mógłby na to patrzeć bez uczucia obrzydzenia.

Dziś już wiem, że ujął to trafnie w Przesłaniu Pana Cogito Zbigniew Herbert:

Idź dokąd poszli tamci do ciemnego kresu po złote runo nicości twoją ostatnią nagrodę
idź wyprostowany wśród tych co na kolanach
wśród odwróconych plecami i obalonych w proch

Dlatego poszedłem tą drogą niełatwą, jako jeden z nielicznych.

Obywatelski sprzeciw

Niemniej, spotykałem na swojej drodze podobnych buntowników. Tak samo samotnych, pozbawionych wsparcia i zrozumienia. I niemal od początku, przy każdym spotkaniu, pojawiała się myśl, że razem możemy więcej i wspólnie damy radę. Wcześniej nie było organizacji, która by nas wspierała, a narastała potrzeba stworzenia polskiej NRA, która pomagałby strzelcom. Bo bezprawie i łamanie prawa, z którego słyną Wydziały Postępowań Administracyjnych musi się skończyć. Jak to w końcu możliwe, że w wolnym kraju, wolny obywatel traktowany jest jako zagrożenie przez urzędnika, który w dodatku narusza uchwalone przez posłów i senatorów, a podpisane przez prezydenta ustawy! I z tych spotkań, dyskusji, wielu godzin rozmów telefonicznych udało się znaleźć grupę osób, liderów w swoich pasjach, którzy powiedzieli: zróbmy to.

Jak to ma działać

W lutym 2010 spotkaliśmy się w Polichnie. Przedyskutowaliśmy możliwości i zgodnie uznaliśmy, że zakładamy organizację, której celem jest zjednoczenie wszystkich osób w jakikolwiek sposób związanych ze strzelectwem i zainteresowanych bronią. Głównym celem organizacji stało się:

- dążenie do ustanowienia i utrzymania jednoznacznych zasad regulujących dostęp do broni dla praworządnych obywateli,
- promowanie pozytywnego wizerunku miłośników i posiadaczy broni,
- przeciwdziałanie fałszywym stereotypom dotyczącym posiadania broni przez obywateli,
- popularyzacja wiedzy o broni,
- promowanie odpowiedzialnego społeczeństwa obywatelskiego.

Myślę, że każdy się zgodzi, iż cele są dobrze i jasno sformułowane. Trudno też się z nimi sprzeczać. A jeżeli ktoś przeciwko nim protestuje, w szczególności z punktem pierwszym, to śmiało można powiedzieć, że jest antyobywatelski.

Powstaje ROMB

Ponieważ jesteśmy stowarzyszeniem obywateli, działającym na rzecz innych obywateli, dlatego też postanowiliśmy nowopowstającą organizację nazwać Ruchem Obywatelskim Miłośników Broni. W łatwo wpadającym w ucho skrócie - ROMB.

Zarejestrowanie organizacji w Krajowym Rejestrze Sądowym trwało ponad rok i było pełne niespodzianek, pułapek i nagłych zwrotów akcji. Dość powiedzieć, że ostatecznie udało się tego dokonać w czerwcu 2011, na podstawie skargi złożonej na wcześniejsze postanowienie o odmowie rejestracji.

Na dzień dzisiejszy jesteśmy w fazie organizacji. Szukamy ludzi chętnych do działania na każdym szczeblu. Budujemy struktury, do których potrzeba przynajmniej 50 osób. Jeżeli jesteś miłośnikiem broni lub strzelcem i chciałbyś zrobić coś więcej, pomóc zwalczyć samowolę policyjnych urzędników i przyczynić się rozwoju społeczeństwa obywatelskiego to zachęcamy do wzięcia udziału w naszym przedsięwzięciu. Wystarczy się z nami skontaktować, wysyłając e-mail na adres: mailto:info@romb.org.pl

Biuro prawne

Wiedząc jak ważne jest profesjonalne wsparcie ze strony osób znających przepisy, którego tak brakuje każdemu obywatelowi, dosłownie walczącemu z urzędnikami o przestrzeganie zapisów ustawy o broni i amunicji, w ramach ROMB-u powołane zostało Biuro Prawne. Od tego czasu miłośników strzelectwa wspomaga już trzech prawników (nowy dołączył w połowie lutego). Spraw, którymi zajmują się nasi specjaliści od prawa przybywa w tempie geometrycznym.

Zasady pomocy są proste: pomagamy każdemu na miarę naszych możliwości i nie zostawiamy nikogo w trudnej sytuacji. Biuro Prawne zajmuje się wysyłaniem wielu pism do różnych instytucji, formułowaniem skarg i tworzeniem zapytań w trybie informacji publicznej. Monitoruje prace poszczególnych Wydziałów Postępowań Administracyjnych i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dlatego prosimy o przesyłanie nam wszelkich informacji o napotkanych nieprawidłowościach, najlepiej wysyłając list pocztą elektroniczną na adres: mailto:Interwencja-prawna@romb.org.pl

Inne organizacje

Wielokrotnie byłem pytany, jak mają się relacje ROMB-u z innymi organizacjami. Czy nie będziemy dla nich konkurencją? Moja odpowiedź brzmi: nie. Celem osób budujących ROMB jest stworzenie organizacji, która będzie dbała o prawa miłośników broni, jako szeroko rozumianej grupy obywateli. Nie zajmujemy i nie będziemy zajmować się działalnością konkurencyjną w stosunku do Polskiego Związku Łowieckiego czy Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego. Celem ROMB-u jest egzekwowanie naszych, obywatelskich praw i walka z nadużyciami ze strony policyjnych biurokratów.

Strona internetowa

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do odwiedzenia strony internetowej ROMB-u, którą można znaleźć pod adresem: http://www.romb.org.pl/ Można na niej znaleźć wiele ciekawych informacji, wzory wniosków o pozwolenia na broń, teksty aktów prawnych, interwencje ROMB-u, odnotowane są też kolejne wyskoki poszczególnych WPA. Na stronie znajdują się także deklaracje członkowskie, które przyjmowane są jedynie w formie elektronicznej. Aby zapisać się do ROMB-u należy wejść na stronę, wypełnić formularz i go wysłać. Następnie aktywuje się konto przez przekierowanie, które zostanie nadesłane w zwrotnym e-mailu. Do wyboru jest kilka rodzajów członkostwa: od sympatyka, który nie musi płacić składek, do członka dożywotniego, który raz wpłaca większą sumę, aby na zawsze mieć pełne wsparcie ze strony ROMB-u.

Jeżeli ktoś ma jakieś pytania dotyczące działalności naszej organizacji, chce się podzielić z nami swoimi problemami, czy prosiłby o wyjaśnienie trapiących go wątpliwości zachęcamy do kontaktu. Z pewnością postaramy się odpowiedzieć na wszystkie listy wysłane drogą elektroniczną.


Broń i Amunicja - 01/2012
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.