Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjskie bombowce znów nad Europą

18 sierpnia 2007

Rosja wznowiła na stałe loty swoich bombowców strategicznych poza granice kraju - mają one patrolować rejony aktywnej żeglugi i działalności gospodarczej Federacji Rosyjskiej. Według prezydenta FR Władimira Putina jest to odpowiedź na zagrożenie ze strony innych państw. Loty bombowców strategicznych Wojenno-Wozdusznych Sił Federacji Rosyjskiej zostały zawieszone w 1992, po zakończeniu zimnej wojny.

Zdecydowaliśmy się na stałe przywrócić loty rosyjskiego lotnictwa strategicznego. 17 sierpnia o godzinie 00:00 czasu moskiewskiego z siedmiu rosyjskich baz lotniczych w różnych częściach kraju w powietrze wzbiło się w powietrze 14 uzbrojonych w rakiety bombowców strategicznych Tu-95MS i Tu-22, wraz z tankowcami Ił-78 - powiedział Władimir Putin. Rozpoczął się dyżur bojowy, w którym uczestniczy 20 uzbrojonych w rakiety samolotów. Od dzisiaj dyżur będzie odbywał się w sposób regularny i ma on charakter strategiczny - kontynuował. Nadal trwają loty strategiczne w innych krajach i to stwarza pewne problemy dla bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej - mówił rosyjski przywódca. Liczymy, że nasi partnerzy ze zrozumieniem odniosą się do wznowienia lotów rosyjskiego lotnictwa strategicznego - podkreślił Putin. Nasi piloci, uważam, zasiedzieli się, odbywali loty od przypadku do przypadku, w czasie, na przykład, ćwiczeń strategicznych. Teraz lotnicy cieszą się, że rozpoczęło się dla nich nowe życie. W ramach lotów załogi bombowców WWS ćwiczą także orientację na terenach za kołem podbiegunowym.

Nieco wcześniej, 8-9 sierpnia 30 bombowców Lotnictwa Dalekiego Zasięgu (4 Tu-160, 12 Tu-95, 14 Tu-22M3), wspieranych przez 4 latające tankowce Ił-78, wykonało loty nad Atlantykiem, Pacyfikiem i Oceanem Arktycznym, w trakcie których odpalono 8 pocisków samosterujących, które osiągnęły wyznaczone cele na poligonach. Jeden z samolotów Tu-95MS dotarł aż nad wyspę Guam na Pacyfiku, gdzie mieści się amerykańska baza wojskowa. Komentatorzy zachodni ocenili to jako powrót Rosji do zimnowojennej tradycji latania bombowcami strategicznymi nad obszarami patrolowanymi przez USA i NATO (amerykańskie władze wojskowe zaprzeczyły doniesieniom, że rosyjskie bombowce zbliżyły się do Guam na tyle, by wywołać interwencję amerykańskich myśliwców).

Podczas manewrów Neptune Warrior odbywających się w dniach 22 kwietnia - 3 maja w pobliżu archipelagu Hebrydy Zewnętrzne u wybrzeży Szkocji nad wyspami pojawiły się nagle dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95. Brytyjskie myśliwce Tornado F3 przechwyciły je i zmusiły do zawrócenia znad terytorium Albionu. Dokładnej daty trwającego 20 minut incydentu nie podano. Brytyjczycy twierdzą, że bombowce przyleciały z bazy w Murmańsku i wykonywały zadania szpiegowskie.

Według SIPRI, Rosja dysponuje 78 bombowcami strategicznymi uzbrojonymi w 872 skrzydlate pociski dalekiego zasięgu i bomby z głowicami jądrowymi. Każdy z wyprodukowanych po 1981 64 Tu-95MS6 i Tu-95MS16 może przenosić po 6 lub 16 rakiet samosterujących i bomb. Ich zapas jest obliczany na 192 plus 512 sztuk. 14 wyprodukowanych po 1987 i jeden dostarczony w br. Tu-160 może przenosić po 12 rakiet samosterujących. I zapas wynosi 168 egzemplarzy.

USA dysponują 106 bombowcami strategicznymi zdolnymi do przenoszenia broni jądrowej, z których 72 wykorzystywane są w dyżurach bojowych na całym świecie. Ich uzbrojenie stanowi 1955 rakiet samosterujących i bomb. Główna siła to 85 B-52 z lat 1960., z których lata 56. Ich uzbrojenie stanowi 1000 rakiet ALCM (5-150 kT) i 400 ACM. 21 bombowców klasy stealth B-2A z lat 1990. jest uzbrojonych w 555 rakiet z głowicami jądrowymi.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.