Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Antonow i AVIC II opracowują nowe samoloty

Lotnictwo cywilne, 30 września 2007

Shaanxi Aircraft i Antonow tworzą w Pekinie ośrodek konstrukcyjny, w którym mają powstać projekty nowych samolotów transportowych. Dwa z nich, o ładowności 30 i 60 ton, mają być zaprojektowane od podstaw, zaś Shaanxi Y8 F600 jest oparty na An-12 i jego chińskiej wersji - Y5 produkowanej przez Shijiazhuang Aircraft Industries.

Liang Zhenhe, wiceprezes chińskiej Korporacji Przemysłu Lotnictwa (AVIC) II, spółki macierzystej zarówno Shaanxi, jak i Shijiazhuang, powiedział, że pierwszy Y8 F600 miał być oblatany w tym roku, ale program jego budowy jest opóźniony o 12 miesięcy. Dodatkowy czas jest potrzebny na wprowadzenie poprawek zaproponowanych przez specjalistów z Antonowa. Y8 F600 ma być napędzany silnikami turbinowymi PW150B ze śmigłami R-408, oraz wyposażony w zachodnią awionikę i 2-miejscową kabinę z glass-cockpit.

AVIC II i Antonow pracują równolegle nad nowymi projektami. Mniejszy samolot ma zabierać 30 ton ładunku, większy, czterosilnikowy będzie miał udźwig 60 ton. Planuje się, że będzie on mógł lądować zarówno na ziemi, jak i na wodzie. Ma być wykorzystywany w misjach gaśniczych.

Pekiński ośrodek AVIC II pracuje też nad nowym 150-miejscowym samolotem pasażerskim. Ten program realizowany jest wspólnie z AVIC I. Obecnie trwają rozmowy z rosyjskim NPO Saturn o opracowaniu silnika do tego samolotu. Liang Zhenhe podkreśla, że są one na etapie wstępnym. Pod uwagę brani są bowiem też zachodni dostawcy silników lotniczych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.