Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Chińskie oprogramowanie w Marine One

Przemysł zbrojeniowy, 25 marca 2013

Na kary więzienia zostali skazani odpowiedzialni za dostawę i wykorzystanie przy zleceniach Pentagonu nielegalnego oprogramowania z Chin i Rosji.

Marine One to zwyczajowo kryptonim śmigłowca nadawany wiropłatowi ze specjalnej eskadry US Marine Corps, który przewozi prezydenta USA. Standardowo jest to Sikorsky SH-3 / Zdjęcie: USMC

Zakończony kilka dni temu proces udowodnił, że pirackie oprogramowanie zostało użyte m.in. do stworzenia elementów wojskowego systemu radarowego, śmigłowców Blackhawk, pocisków Patriot i prezydenckiego śmigłowca transportowego Marine One. Wykonawca zleceń związanych w tymi typami wyposażenia, Wronald Best został skazany na 366 dni pozbawienia wolności. Udowodniono mu zakup 70 nieoryginalnych aplikacji przemysłowych z chińskich i rosyjskich źródeł. Departament obrony oraz służby specjalne uznały jednak, że nie ma podstaw, by przypuszczać, że wykorzystanie pirackiego oprogramowania wpłynęło w negatywny sposób na końcowy produkt.

W czasach kiedy Best pełnił funkcję szefa pionu naukowego jednego z poddostawców Pentagonu, zakupił oprogramowanie warte 2,3 mln USD za niewiele ponad 600 tys. Udowodniono mu, że w latach 2008-2009 wymienił ponad 260 maili z dystrybutorem oprogramowania, Xiangiem Li. W ub.r. Li został skazany na 25 lat więzienia za sprzedaż pirackiego oprogramowania wartego ponad 100 mln USD. Wśród jego klientów znalazł się też inżynier z NASA, który w latach 2008-2010 zakupił oprogramowanie warte 1,2 mln USD.

Best, który mógł zostać skazany na 5 lat poprosił o uniewinnienie ze względu na to, że cierpi na zaburzenie obsesyjno-kompulsyjne, czyli chorobliwą ciekawość, która – jego zdaniem – pchnęła go do zakupu nielegalnego oprogramowania. W uzasadnieniu wyroku sędzia Leonard Stark powiedział jednak, że kradzież nie może być uzasadniona ciekawością.

Problem wykorzystywania pirackiego oprogramowania nie jest jedynym w stosunkach amerykańsko-chińskich. W 2009 wybuchł skandal po stwierdzeniu, że amerykański przemysł lotniczy na masową skalę wykorzystuje tańsze, zagraniczne zamienniki elektronicznych podzespołów w budowie i remontach wojskowych statków powietrznych. Wykryto je w ponad 1800 urządzeniach pokładowych. Były głównie chińskiej produkcji (Chińskie zamienniki w USAF, 2011-11-09).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.