Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Test AN/TPS-80 G/ATOR

Wojska lądowe, 28 marca 2013

Northrop Grumman przeprowadził test wielozadaniowej stacji radiolokacyjnej AN/TPS-80 Ground/Air Task Oriented Radar (G/ATOR).AN/TPS-80 jest mobilnym radiolokatorem bazującym na platformie lądowej. Ułatwia to jego transport, a co za tym idzie, zakres użycia operacyjnego w różnych scenariuszach sytuacyjnych pola walki / Zdjęcie: Defense Industry Daily

Próba została przeprowadzona przy współpracy z ośrodkiem startowym NASA w Wallops Flight Facility w Wirginii. Plan zakładał odpalenie 3 różnych typów rakiet, które miały następnie zostać zlokalizowane i śledzone przez badany radiolokator. Próba zakończyła się pomyślnie. AN/TPS-80 spełnił wszystkie założenia.

AN/TPS-80 G/ATOR to opracowywana na zlecenie Departamentu Obrony USA wielozadaniowa stacja radiolokacyjna. Urządzenie z aktywną anteną fazowaną (AESA) jest w stanie wykonywać wiele zadań operacyjnych jednocześnie, przy niższych kosztach eksploatacji. Zestaw jest w stanie dokonywać detekcji m.in. załogowych i bezzałogowych statków powietrznych, pocisków samosterujących, a także pocisków artyleryjskich/moździerzowych.

Dzięki otwartej architekturze oprogramowania, AN/TPS-80 jest kompatybilny z systemami dowodzenia poszczególnych komponentów sił zbrojnych USA, co potencjalnie zwiększa jego interoperacyjność z eksploatowanymi już radiolokatorami / Zdjęcie: Northrop Grumman

Opracowywany radar ma docelowo wejść do wyposażenia jednostek Korpusu Piechoty Morskiej USA. W przyszłości ma być wykorzystywany m.in. jako środek dozoru przestrzeni powietrznej oraz element systemu obrony rakietowej krótkiego zasięgu.

Po niewielkich modyfikacjach oprogramowania, urządzenie może też funkcjonować jako podzespół cywilnego systemu kontroli ruchu lotniczego, zastępując w razie potrzeby elementy infrastruktury lotniskowej.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.