Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wzrost rosyjskiego eksportu uzbrojenia

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 kwietnia 2013

W 2012 wartość rosyjskiego eksportu uzbrojenia wyniosła 15,2 mld USD. Portfel zamówień na kolejne lata sięgnął 46,3 mld USD.

O wynikach eksportowej sprzedaży rosyjskiego uzbrojenia w 2012 poinformował podczas posiedzenia Komisji ds. współpracy wojskowo-technicznej prezydent Władimir Putin. Według niego, w stosunku do 2011 eksport wzrósł o 12%, do 15,2 mld USD. Wśród odbiorców rosyjskiego uzbrojenia znalazło się 66 państw. Putin stwierdził, że FR kontroluje jedną czwartą światowego handlu bronią. Pod względem wielkości eksportu ustępuje tylko USA.

Z kolei wartość portfelu zamówień wzrosła do 46,3 mld USD. FR dysponuje aktualnie kontraktami z 85 państwami. Putin podkreślił, że sprzedaż zagraniczna nie tylko przynosi znaczące przychody do budżetu, ale pozwala też rozwijać nowe, zaawansowane technologicznie wyroby. Zwrócił przy tym uwagę na niekorzystne zjawiska – kryzys ekonomiczny, który powoduje ograniczenie importu przez wiele państw, a także kopiowanie rosyjskiej broni przez niektórych importerów. Mimo tych problemów FR chce rozwijać współpracę z partnerami zagranicznymi, a nawet upraszczać jej zasady, podobnie jak to jest w wypadku Białorusi.

Według ministra przemysłu i handlu FR, Denisa Maturowa, 43% eksportu rosyjskiej broni trafia do krajów regionu Oceanu Spokojnego (według nomenklatury rosyjskiej). Na drugim miejscu plasuje się Bliski i Środkowy Wschód – 23%. 13% uzbrojenia z FR kupują państwa WNP.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.