Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pipistrel Panthera oblatany

Lotnictwo cywilne, 08 kwietnia 2013

Pipistrel poinformował o pierwszym locie samolotu Panthera. Jest to pierwsza słoweńska konstrukcja, która ma być produkowana seryjnie.Panthera w trakcie pierwszego lotu / Zdjęcie: Pipistrel

Oblot samolotu odbył się 4 kwietnia. Załoga, w skład której weszli piloci Mirko Anžel i Sašo Knez, wystartowała z lotniska Cerklje ob Krki. Samolot został tam przetransportowany z siedziby producenta w Ajdovscina z pomocą rodzimych sił zbrojnych.

Pierwszy lot Panthery trwał 54 minuty. W tym czasie załoga sprawdziła własności pilotażowe i działanie instalacji pokładowych samolotu.

Obydwaj piloci stwierdzili po locie, że pilotaż był bardzo łatwy, a osiągi obliczeniowe pokrywają się z rzeczywistością. Dotychczas samolot spędził w powietrzu kilka godzin, wykonując loty z podwoziem schowanym i wypuszczonym.

Pipistrel Panthera jest 4-miejscowym samolotem ogólnego przeznaczenia, o maksymalnej masie startowej 1200 kg. Jego napęd stanowi silnik Lycoming IO-390, o mocy 157 kW (210 KM), który przy prędkości przelotowej 374 km/h ma zużywać zaledwie 37 l paliwa na godzinę lotu. Maksymalna wysokość lotu to 6100 m.

Zasięg obliczeniowy Panthery wynosi 1900 km, przy prędkości przelotowej, z czterema osobami i 45- minutową rezerwą paliwa. Załoga ma do dyspozycji awionikę glass cockpit Garmin G500 z dwoma kolorowymi wyświetlaczami, pozwalającą na wykonywanie lotów według przepisów IFR.

Producent zamierza opracować także wersje z napędem hybrydowym i elektrycznym.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.