Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

LAAD 2013: Ochrona instalacji portowych

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 09 kwietnia 2013

W czasie rozpoczynających się dzisiaj targów LAAD 2013, izraelski DSIT Solutions Ltd. zaprezentował dwa sonarowe systemy ochrony instalacji portowych.Zestaw AquaShield o zasięgu 700-1500 m. System został wybrany przez wielu kontrahentów na całym świecie m.in. do ochrony cywilnych i wojskowych instalacji portowych / Zdjęcie: DSIT Solutions

Jednym z prezentowanych przez DSIT Solutions Ltd. systemów jest AquaShield Diver Detection Sonar (DDS). Zestaw służy do detekcji zagrożeń asymetrycznych, np. płetwonurków, transportujących ich pojazdów SDV (Swimmer Delivery Vehicle), czy miniaturowych okrętów podwodnych.

System jest przeznaczony do zainstalowania na terenie baz morskich, portów cywilnych, nadbrzeżnych i morskich instalacji energetycznych (np. gazoportów, czy platform wiertniczych), czy innej infrastruktury  nadbrzeżnej o znaczeniu strategicznym dla funkcjonowania państwa lub przedsiębiorstwa cywilnego.

Zakres pola widzenia systemu może być regulowany zgodnie z potrzebami operatora, od 120° do 360°. Zestaw jest w stanie monitorować aktywność ponad 1 000 obiektów jednocześnie. Jest też w stanie współpracować z większa liczbą bliźniaczych systemów, w wyraźny sposób zwiększając stopień obserwacji wybranego akwenu.

Cechą charakterystyczną systemu jest automatyzacja jego pracy. Po zainstalowaniu, zestaw sam dokonuje skanowania wybranego akwenu morskiego, detekcji potencjalnie wrogich obiektów, ich identyfikacji oraz – w przypadku wykrycia zagrożenia – wysyła sygnały ostrzegawcze do operatora znajdującego się na lądzie.

AquaShield działa w oparciu o rozwiązania systemu operacyjnego Windows. Jednak jego otwarta architektura pozwala na dostosowanie aspektów funkcjonalnych zgodnie z wymogami klienta. Zestaw może być zainstalowany zarówno na dnie akwenu, jak i bezpośrednio w pobliżu instalacji portowych.

Zasięg AquaShield różni się w zależności od typu obiektu, którego detekcji ma dokonać i wynosi od 700 m w przypadku nurków wykorzystujących aparaty tlenowe z obiegiem zamkniętym, przez 1000 m (aparaty z obiegiem otwartym), aż do 1500 m (pojazdy SDV).

AquaShield może pracować w trybie całorocznym, przy różnych stanach morza oraz pogody. System jest odporny na eksplozję ładunków wybuchowych (do 0,2 kg trotylu) w odległości do 5 m.

W razie potrzeby, zestaw może zostać zintegrowany z systemem PortView Harbor Surveillance System (HSS), zawierającym m.in. radar poszukiwawczy oraz kamery termowizyjne, w celu kompleksowej ochrony instalacji portowych, zarówno pasywnej jak i aktywnej.

Zestaw PointShield o zasięgu maksymalnym do 1000 m. Cechuje się większą mobilnością niż AquaShield. Również może zostać zintegrowany z systemem kompleksowej ochrony instalacji portowych PortView Harbor Surveillance System (HSS) / Zdjęcie: iHLS

Prezentowana na LAAD 2013 oferta izraelskiego przedsiębiorstwa obejmuje także zestaw PointShield Underwater Zone Security system. Podobnie jak AquaShield, również służy do skanowania wybranych akwenów wodnych w celu detekcji i identyfikacji potencjalnie wrogich obiektów pływających.

Cechą odróżniającą go od AquaShield jest m.in. mobilność, przejawiająca się możliwością stosunkowo łatwego transportu pomiędzy kilkoma wodnymi strefami zainteresowania, czy też szybkiej instalacji w przypadku pojawienia się niespodziewanego zagrożenia. Jego zasięg wynosi do 1000 m (optymalny zasięg to 250-500 m). Może być instalowany m.in. w korytach rzek, w pobliżu dokujących statków i okrętów wojennych lub elektrowni atomowych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.