Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bezzałogowe wieże z HSW

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 kwietnia 2013

Huta Stalowa Wola i WB Electronics opracują i wyprodukują dla Sił Zbrojnych RP bezzałogowe wieże do KTO Rosomak i przyszłego BWP. Prototyp wieży ma być zbudowany do 2015.Zapotrzebowanie Sił Zbrojnych RP na pojazdy nowej generacji szacowane jest na ekwiwalent 2-4 batalionów. Na zdjęciu brazylijski transporter opancerzony VBTP-MR Guarani z wieżą UT30 BR / Zdjęcie: MO Brazylii

Inspektorat Uzbrojenia MON podpisał 29 marca 2013 umowę z konsorcjum Huty Stalowa Wola (lider konsorcjum) i WB Electronics umowę na opracowanie i zbudowanie do 2015 prototypu bezzałogowego systemu wieżowego, oraz wykonanie partii próbnej.

HSW deklaruje, że model do dalszych badań zostanie przygotowany jeszcze w br. Po wykonaniu w 2014 prototypu i jego przebadaniu, HSW zbuduje w następnym roku partię próbną wież, tak by już w 2016 realizować produkcję seryjną. Przygotowując się do tego HSW rozpoczęła już prace modernizacyjne w Zakładzie nr 5, zajmującym się m. in. produkcją artyleryjską.

Nie jest jeszcze postanowione, jaka armata zostanie wybrana dla systemu wieżowego. Wstępnie rozważana jest koncepcja zastosowania 30-mm działka ATK Bushmaster II lub Rheinmetall MK30. Wybór dokonany zostanie zarówno po analizie technicznej jak i biznesowej, gwarantującej polonizację wyrobu. Uzbrojenie wieży uzupełniać będzie 12,7-mm wkm z ZM Tarnów oraz prawdopodobnie ppk Spike ze Skarżyska Kamiennej, choć obecnie zakłady nie dysponują jeszcze mobilną odmianą tego uzbrojenia.

System kierowania ogniem i stabilizacji wieży zostanie opracowany pod kierunkiem WB Electronics.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.