Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

QinetiQ prezentuje Alarm

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 10 kwietnia 2013

Brytyjska QinetiQ zaprezentowała nowy zestaw radarowy, Alarm. Jest on przeznaczony do wykrywania nisko lecących pocisków rakietowych bliskiego zasięgu.Radar Alarm charakteryzuje się pełną automatyzacją pracy oraz prostotą konstrukcji (czas rozstawienia i montażu to zaledwie 2-3h). Został on zaprogramowany w celu wykrywania pocisków rakietowych poruszających się na małej wysokości. Jest też w stanie ostrzegać przed zagrożeniem w postaci innych nieprecyzyjnych środków rażenia, w tym m.in. pocisków moździerzowych. Jego skuteczność została potwierdzona długotrwałym programem testów poligonowych / Zdjęcie: Qinetiq

Przeznaczeniem nowego radaru jest ochrona rozmieszczonych w strefie zagrożenia instalacji wojskowych, dzięki wykrywaniu pocisków rakietowych poruszających się na małej wysokości. W chwili wykrycia potencjalnego zagrożenia, zestaw przekazuje informacje o nim do urządzeń obronnych, znajdujących się na terenie ochranianej lokalizacji.

Zestaw cechuje się dużą skutecznością wykrywania nadlatujących pocisków oraz niskim poziomem fałszywych alarmów. Cechy te są  kluczowe, zwłaszcza w kontekście jego potencjalnej współpracy z automatycznymi systemami obronnymi, które uruchamiają się w przypadku każdego sygnału o zbliżającym się zagrożeniu.

Opracowany przez QinetiQ radar jest obecnie wytwarzany seryjnie. Producentowi udało się uzyskać w ostatnim czasie drugie zlecenie na dostawę radarów Alarm wraz z oprogramowaniem. Nazwa nabywcy nie została ujawniona.

Alarm może znaleźć szerokie grono odbiorców, został bowiem opracowany przede wszystkim z myślą o wykorzystaniu na teatrach asymetrycznych działań wojennych. Doświadczenia ostatnich lat dowodzą, że tego typu konflikty mogą okazać się dominujące w dającej się przewidzieć przyszłości.

Opracowany przez QinetiQ radar mógłby też teoretycznie znaleźć zastosowanie jako element kompleksowego systemu ochrony dużych imprez sportowych, czy wydarzeń politycznych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.