Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tankowanie Gripenów z A310

Lotnictwo wojskowe, 15 kwietnia 2013

Samoloty wielozadaniowe Gripen należące do wojsk lotniczych Czech ćwiczyły pobieranie paliwa podczas lotu z niemieckiego tankowca A310 MRTT.Czeski Gripen pobiera paliwo z niemieckiego A310 MRTT / Zdjęcie: MO Czech

Pięć Gripenów i sześciu pilotów z wojsk lotniczych naszych południowych sąsiadów wzięło udział w szkoleniu procedur tankowania w locie. Przeprowadzono je na początku kwietnia, nad Karkonoszami.

Ćwiczenia realizowano przez 12 godzin, w trakcie 3 dni. Łącznie wykonano ok. 80 kontaktów. Tankowiec A310 MRTT został udostępniony Czechom przez Luftwaffe (wojska lotnicze Niemiec), w ramach programu ATARES (Air Transport and Air to Air Refuelling and other Exchange of Services).

Wśród uczestników ćwiczenia byli dwaj czescy piloci, którzy w ub. r. przeszli szkolenie teoretyczne i praktyczne w tankowaniu w locie w Szwecji w bazie Ronneby, uzyskując uprawnienia instruktorskie. Dwaj kolejni lotnicy zakończyli nad Karkonoszami szkolenie praktyczne, a pozostała para właśnie je rozpoczęła.

ATARES jest subprogramem Movement Coordination Centre Europe (MCCE – Europejskiego Centrum Koordynacji Ruchu Wojsk). MCCE zostało utworzone w lipcu 2007 w celu integracji przemieszczania wojsk NATO transportem morskim i lotniczym oraz koordynacji transportu lądowego i tankowania w powietrzu. Polska należy do ATARES od 2008. Czechy przystąpiły do porozumienia w 2010.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.