Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pierwszy AW101 VVIP dla Turkmenistanu

Lotnictwo wojskowe, 19 kwietnia 2013

Koncern AgustaWestland dostarczył pierwszy śmigłowiec AW101 dla Turkmenistan Airlines. Jest on przeznaczony do przewozu szczególnie ważnych osobistości (VVIP).AW101 VVIP w barwach Turkmenistan Airlines / Zdjęcie: AgustaWestland

Kontrakt na dostawę dwóch wiropłatów tego typu został zawarty przez producenta z przedstawicielami przewoźnika w 2010, podczas wystawy w Farnborough. Ze względu na ich przeznaczenie, nie podano wartości zamówienia, ani specyfikacji wyposażenia.

Turkmenistan Airlines, których główną bazą jest stolica państwa, Aszchabad, zajmują się nie tylko regularnymi przewozami, ale także transportem przedstawicieli miejscowego rządu. W skład floty wchodzą dwa Boeingi, przeznaczone dla VVIP-ów i VIP-ów. Są to 737-700 (znaki rejestracyjne EZ-A007) i 777-200LR (oznaczony jako EZ-A777).

Pierwszy turkmeński AW101 VVIP został wyprodukowany w zakładach AgustyWestlanda w Yeovil w W. Brytanii. Tam też przeprowadzono szkolenie załóg lotniczych i personelu obsługowego. Razem ze śmigłowcem dostarczono również zestaw części zamiennych.

Śmigłowiec opuścił Yeovil 29 marca. Przelot, o własnych siłach, do Turkmenistanu zajął mu 5 dni, z międzylądowaniami w Niemczech, na Ukrainie, w Rosji i w Kazachstanie. Lot trwał łącznie ponad 30 godzin i zakończył się w Aszchabadzie.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.