Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Cutlass od Northrop Grumman

Przemysł zbrojeniowy, 23 kwietnia 2013

W czasie rozpoczynających się jutro w Londynie targów Counter Terror Expo, Northrop Grumman zaprezentuje nowego robota przeznaczonego do wykrywania i usuwania ładunków wybuchowych.

Cutlass został opracowany w celu zastąpienia dotychczas wykorzystywanych zestawów, w tym m.in. Wheelbarrow. Dużą zaletą nowego systemu, przeznaczonego przede wszystkim do wykorzystania na terenie kraju odbiorcy, jest jego wydajność. Przystosowanie do operowania w różnorodnych warunkach terenowych i pogodowych przy jednoczesnej zdolności przenoszenia pełnego kompletu wyposażenia operacyjnego, pozwala na zastąpienie nim 2 oddzielnych platform bezzałogowych / Zdjęcie: Northrop Grumman

Cutlass to najnowsza generacja zdalnie sterowanej bezzałogowej platformy lądowej (UGV) przeznaczonej m.in. do wykrywania i usuwania ładunków wybuchowych. Robot został opracowany przez podległe Northrop Grumman przedsiębiorstwo Remotec zlokalizowane w Coventry, w centralnej Anglii. Jego publiczna prezentacja miała miejsce w drugiej połowie 2012. Pierwsze egzemplarze służą już w strukturach brytyjskich sił bezpieczeństwa.

Urządzenie zostało osadzone na platformie kołowej 6x6. Rozwija prędkość do 12 km/h i jest w stanie poruszać się po praktycznie każdym rodzaju podłoża, bez względu na warunki atmosferyczne. Istotną cechą jest modułowość jego konstrukcji, pozwalająca na doposażenia go w zależności od wymogów danej misji. Jest on też zdolny do przenoszenia pełnego kompletu wyposażenia, w tym m.in. systemów obserwacji. Eliminuje to konieczność powrotu robota do operatora każdorazowo, gdy zmianie ulegnie charakter przypisywanych mu zadań.

Istotnym elementem konstrukcji Cutlassa jest jego ramię, operujące w 9 stopniach swobody, co jest jednym z największych wartości wśród konkurencyjnych systemów. Umożliwia ono operatorowi na wykonywanie zadań związanych z usuwaniem ładunków wybuchowych, znajdujących się w ciasnych lub małych pomieszczeniach, w tym m.in. w samochodach.

Polskim odpowiednikiem Cutlassa jest gąsienicowy Inspector z PIAP. Urządzenie o masie 550 kg ma trakcję mechaniczną, ramię o 5 stopniach swobody (nie licząc szczęk). Jest jednak znacznie starsze – było pierwszym modelem robota pirotechnicznego warszawskiego instytutu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.