Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Polsko-ukraińska formacja w Afganistanie po 2014?

Strategia i polityka, 27 kwietnia 2013

Ukraina zamierza przedłużyć obecność wojskową w Afganistanie po 2014, działając w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego.Rozmowy w sprawie polsko-ukraińskiej formacji w Afganistanie prowadzone są już od kilku miesięcy. Ostatnio obserwujemy proces ich intensyfikacji. W marcu br. na zaproszenie ministra obrony Tomasza Siemoniaka przybył do Polski minister obrony Ukrainy Pawlo Lebiediew. Miesiąc później gościł u nas szef Sztabu Generalnego - naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, gen. płk Volodymyr Zamana. W czerwcu minister Tomasz Siemoniak udaje się na Ukrainę / Zdjęcie: MON

Obecnie obserwujemy znaczną intensyfikację kontaktów wojskowych na linii Kijów – Warszawa. Ważnym akcentem tego procesu ma być udział wielu samolotów lotnictwa wojskowego Ukrainy w tegorocznych pokazach Air Show Radom. W pokazach w locie zaprezentuje się Su-27, a na ekspozycji statycznej – Su-25 i Ił-76.

Kijów uważa, że dodatkowym atutem polsko-ukraińskiej formacji w Afganistanie będzie możliwość korzystania z floty ukraińskich samolotów transportowych, łącznie z najcięższymi An-124, najbardziej poszukiwanymi przez ISAF i NATO.

Obecnie w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa, (International Security Assistance Force, ISAF)w Afganistanie służy 28 ukraińskich żołnierzy (23 oficerów, 5 szeregowych i podoficerów). W dodatku są oni rozproszeni. 4. oficerowie służą w sztabie ISAF w Kabulu, 2. oficerowie znajdują się w porcie lotniczym w Kabulu w ramach kontyngentu wojskowego Litwy, 3. wojskowi lekarze przebywają w polskim szpitalu polowym w Ghazni, a 4. oficerowie-doradcy wchodzą w skład litewskiej grupy doradczej lotnictwa wojsk lądowych w Kandaharze. Oprócz tego, w składzie litewskiego Zespołu Odbudowy Prowincji  (PRT), działa 3 lekarzy, 8 saperów i 4 oficerów sztabu.

Według naszych informacji ministerstwo obrony Ukrainy rozważa nawet zwiększenie liczby swoich żołnierzy w Afganistanie, jeśli będzie to konieczne, aby działać wspólnie w ramach Polskiego Kontyngentu Wojskowego.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.