Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

RIS 2013: Dual FEWAS

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 28 kwietnia 2013

Na RIS Dynamit Nobel Defence zademonstrował drugi prototyp bezzałogowej wieży dostosowanej do mocowania dwóch rodzajów uzbrojenia.

Pokazywany na RIS drugi prototyp bezzałogowej wieży DND Dual FEWAS dostosowany do montażu dwóch systemów uzbrojenia. W Unterlüß pokazywano go z 12,7-mm napędowym karabinem maszynowym RLS RMG.50 i dwoma granatnikami DND RGW 90 AS i HH

Dynamit Nobel Defence (DND) rozpoczął prace nad zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia Dual FEWAS dwa lata temu. Bezzałogowa wieża jest przeznaczona do montowania na różnych typach pojazdów. Zakres jej ruchu wynosi od -20° do +60° w pionie i 360° w poziomie. W tym roku zsmu ma być przetestowany przez potencjalnego klienta.

Dual FEWAS wyposażony został w dwie konsole operatorskie dla dowódcy i działonowego. Ma umieszczony z prawej strony, w opancerzonej skrzyni, zestaw sensorów stabilizowany we wszystkich płaszczyznach. W jego skład wchodzi kolorowa kamera CCD, niechłodzona kamera termowizyjna i dalmierz laserowy. Mogą one nagrywać obrazy lub w czasie rzeczywistym przesyłać je strumieniowo do odbiorcy. Wszystkie moduły elektroniczne są pod pancerzem pojazdu, wymiana danych odbywa się za pomocą standardowych przyłączy. Zsmu jest dostosowany do połączenia z dowolnym systemem C2 i C4I.

Opuszczana podstawa do skrzyni amunicyjnej, pozwalająca uzupełniać zapas amunicji dla jednego z dwóch rodzajów uzbrojenia używanych w zsmu Dual FEWAS / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Wymiana skrzyń amunicyjnych i zdalne napinanie broni odbywa się spod pancerza, z kabiny załogi (w sytuacjach awaryjnych także ręcznie). Informacje o potrzebie uzupełnienia zapasu nabojów pochodzi z licznika strzałów. Bezzałogowa wieża dostosowana została do montażu 5,56-mm karabinków maszynowych FN Minimi, 7,62-mm karabinów maszynowych FN Minimi 7,62, FN MAG i MG3, 12,7-mm wielkokalibrowych karabinów maszynowych M2HB, 40-mm granatników maszynowych GDATP Mk 19 Mod 3 i H&K GMG oraz bezodrzutowych granatników DND RGW 90.


Drukuj Góra