Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

RIS 2013: Dual FEWAS

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 28 kwietnia 2013

Na RIS Dynamit Nobel Defence zademonstrował drugi prototyp bezzałogowej wieży dostosowanej do mocowania dwóch rodzajów uzbrojenia.

Pokazywany na RIS drugi prototyp bezzałogowej wieży DND Dual FEWAS dostosowany do montażu dwóch systemów uzbrojenia. W Unterlüß pokazywano go z 12,7-mm napędowym karabinem maszynowym RLS RMG.50 i dwoma granatnikami DND RGW 90 AS i HH

Dynamit Nobel Defence (DND) rozpoczął prace nad zdalnie sterowanym modułem uzbrojenia Dual FEWAS dwa lata temu. Bezzałogowa wieża jest przeznaczona do montowania na różnych typach pojazdów. Zakres jej ruchu wynosi od -20° do +60° w pionie i 360° w poziomie. W tym roku zsmu ma być przetestowany przez potencjalnego klienta.

Dual FEWAS wyposażony został w dwie konsole operatorskie dla dowódcy i działonowego. Ma umieszczony z prawej strony, w opancerzonej skrzyni, zestaw sensorów stabilizowany we wszystkich płaszczyznach. W jego skład wchodzi kolorowa kamera CCD, niechłodzona kamera termowizyjna i dalmierz laserowy. Mogą one nagrywać obrazy lub w czasie rzeczywistym przesyłać je strumieniowo do odbiorcy. Wszystkie moduły elektroniczne są pod pancerzem pojazdu, wymiana danych odbywa się za pomocą standardowych przyłączy. Zsmu jest dostosowany do połączenia z dowolnym systemem C2 i C4I.

Opuszczana podstawa do skrzyni amunicyjnej, pozwalająca uzupełniać zapas amunicji dla jednego z dwóch rodzajów uzbrojenia używanych w zsmu Dual FEWAS / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Wymiana skrzyń amunicyjnych i zdalne napinanie broni odbywa się spod pancerza, z kabiny załogi (w sytuacjach awaryjnych także ręcznie). Informacje o potrzebie uzupełnienia zapasu nabojów pochodzi z licznika strzałów. Bezzałogowa wieża dostosowana została do montażu 5,56-mm karabinków maszynowych FN Minimi, 7,62-mm karabinów maszynowych FN Minimi 7,62, FN MAG i MG3, 12,7-mm wielkokalibrowych karabinów maszynowych M2HB, 40-mm granatników maszynowych GDATP Mk 19 Mod 3 i H&K GMG oraz bezodrzutowych granatników DND RGW 90.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.