Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Iron Curtain w pełni skuteczny

Wojska lądowe, 02 maja 2013

Artis LLC poinformował o zakończonych próbach systemu obrony bezpośredniej wozów bojowych, Iron Curtain.

W zakończony niedawno program prób Iron Curtain zaangażowany był także koncern BAE Systems, który występował jako jego integrator z platformą lądową. Pomimo bardzo zadowalających wyników przeprowadzonych prób poligonowych, Pentagon nie przejawia aktualnie zainteresowania nabyciem oferowanych przez Artis rozwiązań. Na zmianę obecnego stanowiska Departamentu Obrony USA liczy izraelski Plasan, który w 2012 przejął większościowy pakiet akcji amerykańskiego producenta / Rysunek: Defense Update

Testy systemu opracowywanego pod zwierzchnictwem DARPA nadzorowali przedstawiciele Pentagonu, czyli potencjalnego przyszłego nabywcy. W ich trakcie, opracowany przez Artis Iron Curtain wykazał się pełną skutecznością, odnotowując 100% efektywność eliminacji m.in. pocisków wystrzelonych z granatnika przeciwpancernego RPG-7.

Iron Curtain został opracowany z myślą o zapewnieniu maksymalnej ochrony załogom pojazdów wojskowych operujących na asymetrycznym polu walki oraz w terenach zurbanizowanych. System obserwuje otoczenie przy wykorzystaniu radaru, opracowanego przez zlokalizowaną Mustang Technology Group z Teksasu, a także detektora optycznego.

Po wykryciu zbliżającego się zagrożenia, system dokonuje jego klasyfikacji w celu dobrania odpowiedniego sposobu jego eliminacji. Ostatnia czynność dokonywana jest przez Iron Curtain tuż obok pojazdu, chroniąc znajdującą się w jego wnętrzu załogę, a także minimalizując ryzyko strat pobocznych.

Dużą zaletą systemu jest prostota jego konstrukcji oraz modułowość, umożliwiająca zamontowanie w praktycznie każdym typie wozu bojowego. Dodatkowo, otwarta architektura systemowa Iron Curtain pozwala na modyfikację jego oprogramowania wraz z pojawianiem się nowych zagrożeń dla oddziałów na polu walki. Co więcej, możliwe jest dostosowanie systemu do potrzeb dookólnej ochrony danego pojazdu, bądź też jedynie wybranego wycinka przestrzeni.

Do tej pory opracowany przez Artis system testowany był na wozach HMMWV oraz klasy M-ATV. Wspomniana modułowość konstrukcji pozwala jednak na zamontowanie go w przyszłości na pozostałych pojazadachm używanych przez wojska lądowe i Korpus Piechoty Morskiej USA.

Dodatkowo, oferowany przez Artis system ma być o wiele efektywniejszy i łatwiejszy do zabudowania niż obecnie stosowane rozwiązania, w tym m.in. powszechnie montowane na wozach bojowych siatki chroniące przed ostrzałem z RPG-7 (Rosomak z siatką i nie tylko, 2010-03-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.