Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy estoński satelita

Astronautyka, 07 maja 2013

Wczoraj, krótko przed północą czasu lokalnego, wystartowała rakieta nośna Vega z trzema satelitami na pokładzie. Jeden z nich był europejski, drugi wietnamski, a trzeci estoński.Zdjęcie: ESA

Rakieta nośna Arianespace Vega wystartowała z wyrzutni Spaceport SLV na Gujanie Francuskiej wczoraj o 23:06:31 czasu lokalnego (dziś 02:06:31 UTC). Na jego pokładzie znajdowały się trzy satelity: europejski Proba-V, wietnamski VNREDSat-1 i – pierwszy w historii – estoński ESTCube-1. Lot, oznaczony VV02 – od startu do wyniesienia na orbitę ESTCube-1 – trwał 2 godziny i 48 sekund.

Wczorajszy start Vegi był drugim w historii rakiety tego typu. Poprzedni miał miejsce 13 lutego 2012 (Pierwszy polski satelita, 2012-02-13). Wyniesiony został wówczas pierwszy polski satelita – PW-Sat.

Proba-V został oddzielił się od nosiciela jako pierwszy – 55 minuty i 27 sekund po starcie. To satelita obserwacyjny zbudowany dla ESA przez QinetiQ Space Belgium. Jego masa wynosi 140 kg.

VNREDSat-1 oddzielił się po 1 godzinie, 57 minutach i 24 sekundach od startu z użyciem VESPA (Vega Secondary Payload Adapter). 115-kg satelita został zbudowany przez Astrium przy współpracy z wietnamską Akademią Nauk i Techniki (VAST). Ma służyć do obserwacji zjawisk atmosferycznych.

ESTCube-1 został zbudowany przez studentów estońskich we współpracy z Fińskim Instytutem Meteorologicznym i Niemieckim Ośrodkiem Kosmicznym (DLR). Jego masa wynosi 1,33 kg.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.