Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Hiszpański Searcher nad Afganistanem

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 21 kwietnia 2008

15 kwietnia pierwszy lot rozpoznawczy nad Afganistanem wykonał hiszpański bsl Searcher II-J. Bazą bezzałogowców jest lotnisko pod Heratem.

Pierwszy lot trwał zaledwie 22 minut. Kolejne misje będą jednak dłuższe - Searcher w standardowych warunkach utrzymuje się w powietrzu przez 12-15 h / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Hiszpanie zamówili jeden system - składający się z 4 samolotów, naziemnej stacji kontroli i urządzeń pomocniczych - w kwietniu 2007. Prace wykonało konsorcjum, składające się z Indra Sistiemas, EADS-CASA i producenta Searcherów, izraelskiego IAI. Wartość kontraktu to 14,4 mln Euro.

Hiszpańska armia odebrała pierwszy samolot w grudniu 2007, a w połowie marca 2008 system przetransportowano do Heratu, skąd odbył się inauguracyjny lot Searchera w nowym kraju.

Zakupu dokonano wyłącznie z myślą o działaniu na rzecz hiszpańskiego kontyngentu w Afganistanie. Samoloty o rozpiętości skrzydeł 8,5 m, mają zasięg (według różnych źródeł) 250-300 km, a maksymalna długotrwałość lotu - przy idealnych warunkach - to 20 h. Searcher II-J może prowadzić obserwację przy pomocy kamer dzienno-nocnych, radaru, wykrywającego obiekty lądowe, dysponuje również laserowym wskaźnikiem celu.

Hiszpanie utrzymują w Afganistanie kontyngent o liczebności 770 żołnierzy, którzy nie otrzymali zgody parlamentu na bezpośredni udział w walkach.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.