Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2013: Premiery Sarsilmaz

Wojska lądowe, 08 maja 2013

Na wystawie IDEF w Stambule Sarsilmaz zaprezentował nowy 9-mm pistolet maszynowy TE 54 i 5,56-mm karabinek automatyczny SAR 223T.Karabinek automatyczny Sarsilmaz SAR 223T, pierwszy turecki klon AR-15. Długość lufy – 370 mm, długość z kolbą złożoną/rozłożoną – 770/850 mm, masa – 3,1 kg

W pierwszej dekadzie XXI wieku Sarsilmaz prowadził zaawansowane rozmowy z amerykańskim Colt Defense dotyczące licencyjnej produkcji w Turcji 5,56-mm karabinków M4. We wrześniu 2005 podpisano nawet list intencyjny w tej sprawie, jednak po decyzji armii tureckiej o pozostaniu przy amunicji 7,62 mm x 51, współpracę z Amerykanami przerwano. Pomysł stworzenia własnego klona AR-15 pozostał.

W maju 2009 Sarsilmaz zgłosił prośbę o dofinansowanie projektu lekkiego, modułowego, nowoczesnego karabinka piechoty, konkurencyjnego na światowym rynku i otrzymał na to 2,34 mln dolarów. W 2013 światło dzienne ujrzał samopowtarzalny model SAR 223 i jego samoczynno-samopowtarzalna odmiana SAR 223T. Od strony konstrukcyjnej to klasyczne odmiany M4, z cienką rurką gazową dostarczającą gazy do wnętrza suwadła-tłoka. Choć, jak twierdzą przedstawiciele producenta, wszystko od podstaw zostało stworzone w Turcji. SAR 223T oprócz mechanizmu spustowego wyróżnia także zespół szyn montażowych w miejscu łoża i składane, mechaniczne urządzenia celownicze.

Broń testowana jest przez turecką armię i policję. Sarsilmaz nie ukrywa jednak, że to konstrukcja stworzona na eksport, z przeznaczeniem na rynek amerykański. Ma być tanią alternatywą dla tamtejszych klonów AR-15.

Pistolet maszynowy SAR 109T do naboju 9 mm x 19. Długość lufy – 220 mm, długość z kolbą złożoną/rozłożoną – 640/740 mm, masa – 2,26 kg / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Oprócz karabinka SAR 223 producent stworzył pistolet maszynowy w podobnym układzie, nazwany TE 54 (SAR 109T). Broń działa na zasadzie wykorzystania energii odrzutu zamka swobodnego. Ma to być alternatywa dla licencyjnych MP5 produkowanych przez MKE. Sarsilmaz oferuje także samopowtarzalną odmianę TE 54 (SAR 109T) pod nazwą SAR 109 z przeznaczeniem na rynek cywilny.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.