Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDEF 2013: Nowości z Azerbejdżanu

Wojska lądowe, 08 maja 2013

Na IDEF Ministerstwo Przemysłu Obronnego Azerbejdżanu zademonstrowało nowe konstrukcje strzeleckie, m.in. erkaem HP-7,62 i karabin wyborowy Jalguzag. Pokazano też wóz patrolowy Gjurza.

Do zadań patrolowych opracowano w Azerbejdżanie pojazd Gjurza 4x4, uzbrojony w dwa 7,62-mm karabiny maszynowe i jeden 12,7-mm wukaem. Do nowego uzbrojenia rozwijanego na miejscu należą też moździerze kalibru 60 i 82 mm o zwiększonej donośności, odpowiednio, z 1600 do 4000 m i z 2500 do 5000 mm

W Stambule przedstawiciele azerbejdżańskiego Ministerstwa Przemysłu Obronnego pokazali kilka nowości, skupiając się głównie na broni strzeleckiej (Azerbejdżan na MSPO, 2010-09-07). Zadebiutował zmodyfikowany PKM (oferowany w tym państwie pod nazwą UP-7,62) w odmianie ręcznego karabinu maszynowego do naboju 7,62 mm x 54R, przeznaczony dla wojsk specjalnych. Broń nazwana HP-7,62 ma lufę skróconą do 518 mm, zmodyfikowaną 100-nabojową skrzynkę amunicyjną o kształcie ułatwiającym strzelanie z postawy stojącej i kolbę o regulowanej długości stopki.

Ręczny karabin maszynowy HP-7,62 opracowany na potrzeby oddziałów specjalnych ze skróconą lufą i regulowaną kolbą

Ponadto po raz pierwszy poza Azerbejdżanem pokazano nowy, powtarzalny karabin wyborowy Jalguzag do amunicji 7,62 mm x 51 NATO. Ma mieć zasięg do 1000 m i zasilany jest z 10-nabojowego magazynka pudełkowego. Masa – 7,1 kg, długość całkowita – 1080 mm. Broń, poza dostarczaną przez turecki MKE lufą, jest w całości wytwarzana w Azerbejdżanie.

Nowy karabin wyborowy 7,62 mm Jalguzag. Broń powstaje na miejscu, a lufy dostarczane są z Turcji. Co ciekawe, to konstrukcja do naboju 7,62 mm x 51 NATO, a nie rosyjskiego 7,62 mm x 54R / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

W tym roku mają też zadebiutować dwa nowe karabiny wyborowe: zmodyfikowany 14,5-mm Istiglal o masie zmniejszonej z 35 do 28 kg, jak też nowa konstrukcja przeciwsprzętowa kalibru aż 23 mm! Ten ostatni jest testowany i ma zostać do końca 2013 wdrożony do produkcji seryjnej.


Drukuj Góra