Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosyjski MiG-29 zestrzelił gruziński bsl

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 22 kwietnia 2008

Wczoraj władze gruzińskie ujawniły film pokazujący zestrzelenie bsl Hermes 450 przez - prawdopodobnie rosyjski - myśliwiec MiG-29.

Według przedstawicieli władz gruzińskich, należący do MSW bsl Elbit Hermes 450 wykonywał rutynowy lot patrolowy nad pogranicznym obszarem kraju. Zgodnie z ujawnionym zapisem radarowym, z lotniska Gudauta w separatystycznej Abchazji (w latach 1990., podobnie jak Południowa Osetia, odłączyła się ona od Gruzji i jest wspierana politycznie przez Moskwę), wystartował myśliwiec MiG-29, który wkrótce - o 9:57 czasu lokalnego - zestrzelił bsl. Samolot skierował się później na północ i przekroczył granicę z Rosją. Ani Abchazja, ani Gruzja nie posiadają MiG-ów-29, więc samolot mógł być jedynie rosyjski. Oznacza to poważne naruszenie prawa międzynarodowego przez Moskwę.

Gruziński prezydent Michaił Saakaszwili niezwłocznie zatelefonował do rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina, ostro protestując przeciwko aktowi agresji. Rosjanie nie przyznają się jednak do udziału w incydencie, uważając gruzińskie oskarżenia za nonsensowne. Uważają oni, że bsl został zestrzelony przez abchaską obronę powietrzną. Taka też była pierwotna wersja podawana przez władze Abchazji, które demonstrowały fragmenty zniszczonego bezpilotowca (to drugi zestrzelony nad Abchazją gruziński bsl - poprzedni incydent miał miejsce 18 marca).

Przedstawiciele Abchazji podawali dokładne dane bsl, w tym numer seryjny (553) i datę produkcji (2006). Twierdzili, że został on zestrzelony nad abchaską miejscowością Hagida przez samolot L-39 wojsk lotniczych Abchazji. Ujawnione przez Gruzję nagranie jednoznacznie udowodniło, że ta wersja zdarzeń nie jest prawdziwa, bo kamera Hermesa zarejestrowała samolot, który go zestrzelił - z typowym dla MiG-29 podwójnym usterzeniem i dwoma silnikami.

Prezydent Saakaszwili ujawnił, że Gruzja dysponuje ok. 40 bsl. Są one podzielone między wojska lotnicze i MSW.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.