Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Myszy nie przeżyły w Kosmosie

Astronautyka, 21 maja 2013

Miesięcznego lotu na pokładzie rosyjskiego satelity Bion-M nie przeżyła połowa myszy i ani jeden suwak mongolski. Żywe wróciły natomiast wszystkie gekony.

Na Ziemię powrócił rosyjski satelita badawczy Bion-M N1, wysłany w Kosmos z wieloma żywymi organizmami na pokładzie i powierzchni zewnętrznej. Wśród nich było 45 myszy (ich genom jest w 90% zgodny z ludzkim), 15 gekonów, 8 samców suwaków (myszoskoczków) mongolskich, 20 ślimaków, poczwarki motyli, gąsienice jedwabników i karaluchy, a także kolonie różnych mikroorganizmów, nasiona roślin i same rośliny. Lot odbywał się na wysokości 575 km, czyli 150 km dalej od Ziemi niż Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS). W tej odległości od Ziemi gwałtownie spada ochrona pola magnetycznego naszej planety przed promieniowaniem słonecznym i kosmicznym. Podstawowym celem eksperymentów była ocena zmian w organizmach zwierząt na poziomie molekularnym i genetycznym.

Rakieta nośna Sojuz-2.1a z satelitą Bion-M wystartowała z kosmodromu Bajkonur 19 kwietnia br. Wynosiła też na orbity kilka mikrosatelitów – Beesat-2, Beesat-3, SOMP, OSSI-1, Dove 2 i AIST-2. Satelita z pojemnikami ze zwierzętami powrócił przedwczoraj, 19 maja rano.

Na pokładzie Bion-M przeprowadzono blisko 80 eksperymentów. Tylko jeden zakończył się niepowodzeniem – to jego, z powodu awarii aparatury, nie przeżyły suwaki mongolskie. Nie przeżyła też – co było spodziewane – blisko połowa myszy. Zasobniki ze zwierzętami niezwłocznie przewieziono samolotem do Moskwy, do Instytutu Problemów Medyczno-Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk, który kierował eksperymentem.

Najbardziej nietypowy eksperyment dotyczył możliwości przeniesienia życia na Ziemię z Kosmosu. By to sprawdzić, na zewnątrz satelity umieszczono płyty bazaltowe z koloniami bakterii. Na razie nie wiadomo w jakim stanie wróciły one na naszą planetę.

Do tej pory w Kosmosie, od początku jego podboju, znalazło się (liczby różnią się zależnie od źródła) 57 psów (2 – ChRL, pozostałe – ZSRS), 37 małp (12 z ZSRS i Rosji, 20 – USA, pozostałe – Francja, Argentyna i Iran), 2 koty (Francja) i 10 żółwi (8 – ZSRS, 2 – Iran). Łącznie w misjach kosmicznych wzięło udział 37 gatunków zwierząt – od organizmów jednokomórkowych do małp. To dzięki badaniom z wykorzystaniem zwierząt ustalono, że człowiek może względnie bezpiecznie pozostawać w Kosmosie około roku.

Program sputników Bion rozpoczął się w ZSRS w 1973. Do 1996 wystrzelono 11 urządzeń tego typu. Biony przebywały w Kosmosie od 6 do 22 dni. Misje były realizowane we współpracy z USA i innymi państwami. Masa pierwszego zmodernizowanego Bion-M wynosi 6300 kg, a masa aparatury badawczej to 900 kg (700 kg wewnątrz, a 200 kg na zewnątrz).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.