Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

5 mld USD na zaopatrzenie

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 23 kwietnia 2008

Na mocy nowego kontraktu, o cywilne zaopatrywanie wojsk amerykańskich w Kuwejcie, Iraku i Afganistanie, ubiegać się będą 3 przedsiębiorstwa, a nie jedno - jak do tej pory. Rocznie otrzymywało ono od wojska prawie 5 mld USD.

Kwota ta (więcej niż połowa polskiego budżetu obronnego), przeznaczana jest co roku na cywilne usługi dla amerykańskich sił ekspedycyjnych. Dotyczy to np. zakwaterowania, cywilnego transportu, zapewniania wyżywienia, dostaw komercyjnego paliwa czy usług pralniczych.

Umowy o zapewnieniu świadczeń zawierane są w ramach Logistic Civil Augmentation Program (LOGCAP). Na mocy ostatniego porozumienia, z 2001, działalność taką zmonopolizowała firma Kellog, Brown and Root (KBR), zatrudniająca łącznie 50 tys. osób w rejonie Bliskiego Wschodu. Zawarty kilka dni temu LOGCAP IV, otworzył ten lukratywny rynek dla 3 podmiotów.

Obok KBR możliwość dostarczania usług uzyskały również DynCorp i Fluor Intercontinental Inc. Z każdym z tych przedsiębiorstw przedstawiciele US Army zawarli umowy o maksymalnej wartości 5 mld USD na rok, z opcją przedłużenia kontraktu na 9 następnych lat.

Każdy z podmiotów będzie konkurował z pozostałymi w przetargach na konkretne zlecenia. Ma to doprowadzić do zmniejszenia kosztów i do wyspecjalizowania się poszczególnych spółek w wybranych usługach. Z drugiej strony, daje to możliwość przekroczenia dotychczasowej kwoty kontraktu LOGCAP, w przypadku zwiększonych potrzeb US Army.

Do tej pory zlecenia tego typu realizowały Brown and Root (1992-96), DynCorp (1997-2001) i KBR. Obecną umowę wstępnie podpisano już w czerwcu 2007, jednak została ona oprotestowana przez przegrane przedsiębiorstwa.


Drukuj Góra