Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IDET 2013: Radar dla RBS-70

Wojska lądowe, 28 maja 2013

Czeskie przedsiębiorstwo Retia zaprezentowało na targach radar bliskiego zasięgu ReVISOR – służący do wykrywania celów dla pododdziałów wyposażonych w lekkie przeciwlotnicze pociski rakietowe RBS-70.

Plecakowy terminal projekcji informacji przeciwlotniczej, podobne urządzenia używane są w Polsce przez obsługi armat ZU-23-2 i zestawów rakietowych Grom

Retia świętuje w tym roku 20-lecie działalności. W tym okresie dostarczała m.in. systemy radiolokacyjne, identyfikacji swój-obcy (IFF) czy systemy dowodzenia i wymiany informacji.

Czeskie wojska lądowe poszukują obecnie radaru wykrywania celów, który mógłby współpracować z używanymi przez nich lekkimi pociskami przeciwlotniczymi RBS-70. Przedsiębiorstwo liczy na zamówienie radaru ReVisor po raz pierwszy prezentowanego publicznie w Czechach. Radiolokator posiada zintegrowany system IFF, jest w stanie wykrywać śmigłowce w zawisie i cele o małej skutecznej powierzchni rozproszenia fal radiowych, w tym samoloty bezzałogowe.

Radar zamontowany został na lekkiej przyczepie, która może być holowana przez lekkiej pojazdy 4x4, takie jak używane przez Czchów LandRovery, Iveco LMV czy Dingo / Zdjęcia: Paweł K. Malicki

Jako uzupełnienie Retia proponuje terminal ReWET przeznaczony do użycia przez obsługi wyrzutni RBS-70. Urządzenie oparte na komputerze standardu PC, zbudowanym zgodnie ze standardami wojskowymi, zapewnia projekcje niezbędnych informacji o celach oraz komunikacje głosową. W plecaku o masie 21 kg jest umieszczony terminal z ekranem dotykowym (oparty na procesorze Intel), zestaw akumulatorów pozwalających na do 8h pracy, zasilacz oraz środki łączności.

Polski przemysł mógłby zaofiarować konkurencyjne rozwiązanie oparte na radarze MMSR (wyeksportowanym do Indonezji) lub jego rozwinięciu, radarze Soła (planowany jest zakup dla polskich Wojsk Lądowych, Soła dla Popradów, 2013-04-08) oraz zintegrowanym systemie dowodzenia i kontroli ognia Łowcza-Rega (Największy kontrakt wieloletni Radwaru, 2007-12-18).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra