Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy Ił-22 z systemem wre

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 maja 2013

W FR zakończyły się testy fabryczne samolotu Ił-22 z systemem walki radioelektronicznej Porubszczik. Teraz system przechodzi próby państwowe.

Według informatorów Izwiestii, samolot Ił-22 został wybrany jako nosiciel perspektywicznego systemu wre w 2009. Jako jedyny spełniał wówczas wymagania stawiane przez twórców systemu, szczególnie pod względem długotrwałości lotu. Samolot, wyprodukowany w 1979, przeszedł remont kapitalny w Eksperymentalnych zakładach budowy maszyn (EMZ) im. Miasiszczewa. Tam też wyposażono go w urządzenia systemu Porubszczik (drwal). Prototyp oblatano w 2012.

Kontrakt na budowę prototypu był wart ok. 200 mln rubli. Ograniczony resurs samolotu powoduje, że w ciągu 10 lat będzie on musiał zostać zastąpiony nowym nosicielem. Na razie jednak plany przewidują zakup przez WWS FR jeszcze 4 wyremontowanych Ił-22 z systemem Porubszczik.

Testy fabryczne prototypu Ił-22 z nowym systemem wre były realizowane w LII im. Gromowa w Żukowskim pod Moskwą. Zakończyły się na początku maja. Teraz samolot ma przejść próby państwowe. Jeśli zakończą się one pozytywnie, do końca roku powinien zostać przekazany WWS.

Porubszczik może m.in. zagłuszać pracę radiolokatorów i systemów kierowania bsl. Jego celami mogą być m.in. samoloty dalekiego rozpoznania i naprowadzania oraz kompleksy przeciwlotnicze i przeciwrakietowe Patriot. Po wykryciu aktywności systemu radioelektronicznego przeciwnika może nakierować na niego wiązkę zakłócającą. Wąska wiązka o ściśle dobranej częstotliwości nie zakłóca pracy własnych urządzeń naprowadzania i łączności.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.