Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Baltops 2013

Marynarka wojenna, 10 czerwca 2013

Ponad 40 okrętów, śmigłowców i samolotów z 10 państw rozpoczęło dziś wyjściem z duńskiego portu Ronne na wyspie Bornholm morską fazę manewrów Partnerstwa dla Pokoju Baltops 2013. Założeniem manewrów na Bałtyku jest wyznaczenie i ochrona neutralnej strefy dla żeglugi.

Manewry morskie Baltops organizowane są od 1972 na Morzu Bałtyckim. Początkowo było to ćwiczenie, w którym brały udział siły Sojuszu Północnoatlantyckiego. Od 1993 do udziału w manewrach zostały zaproszone nowe państwa z byłego bloku wschodniego, w tym Polska. Od tamtej pory ćwiczenie jest organizowane w ramach programu Partnerstwa dla Pokoju. Na zdjęciu okręt wsparcia logistycznego ORP Kontradmirał Xawery Czernicki w porcie Ronne na Bornholmie / Zdjęcie: MW RP

W manewrach biorą udział jednostki marynarek wojennych Danii, Estonii, Finlandii, Holandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski, Szwecji i USA. Jednym z głównych zadań wykonywanych podczas tegorocznego ćwiczenia będzie współdziałanie okrętów podwodnych z jednostkami nawodnymi i lotnictwem morskim. Do zadań polskiego okrętu podwodnego ORP Orzeł będzie poszukiwanie i zwalczanie okrętów podwodnych i nawodnych oraz unikanie wykrycia przez lotnictwo zwalczania okrętów.

Zadania przeciwminowe realizować będzie sześć trałowców projektu 207 (D, P i M) z 3. Flotylli Okrętów w Gdyni i 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. 13 Dywizjon Trałowców z Gdyni reprezentowany jest przez ORP Gopło (projekt 207D), ORP Mamry i ORP Wdzydze (obydwa projektu 207M). 12. Dywizjon Trałowców ze Świnoujścia reprezentują natomiast trałowce projektu 207 P: ORP Gardno, ORP Bukowo i ORP Hańcza oraz niszczyciele min ze Stałego Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej NATO (SNMCMG1) dowodzone z pokładu ORP Kontradmirał Xawery Czernicki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.