Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Argentyna kupuje śmigłowce

Lotnictwo wojskowe, 11 czerwca 2013

Siły zbrojne Argentyny zakupiły nowe śmigłowce lekkie - AB206 i Bell 412.

AB-206, należące do włoskich Karabinierów, które trafią do Argentyny / Zdjęcie: MO Argentyny

Po ponad 4 latach negocjacji, rząd w Buenos Aires zatwierdził zakup 20 śmigłowców lekkich Agusta-Bell AB206 od Włoch. Wiropłaty te były poprzednio używane przez tamtejszy Korpus Karabinierów. Jednak zanim trafią one do jednostek, przejdą przeglądy naprawcze w zakładach AgustaWestland. Koszt prac wyceniono na 2,6 mln USD. Dodatkowo, lotnictwo wojsk lądowych Argentyny przekaże Włochom 3 transportowce Alenia G.222, wycofane ze służby.

Nowe AB206 wejdą w skład Escuadrón de Aviación de Exploración y Ataque 602 stacjonującej w bazie Campo de Mayo w pobliżu Buenos Aires, a także innych jednostek lotnictwa wojsk lądowych i będą używane do zadań rozpoznawczych.

Jednocześnie wojska lotnicze Argentyny zakupiły od Kanady dwa śmigłowce Bell 412. Jeden z nich jest nowo wyprodukowany i kosztował 10 mln USD, natomiast drugi, wart 7 mln USD  był już eksploatowany przez Kanadyjczyków.

Wiropłaty te dołączą do Belli 212, używanych obecnie przez VII Brigada Aérea, której bazą macierzystą jest José C. Paz obok Buenos Aires, zastępując w służbie starsze śmigłowce. Jednostka ma obecnie w wyposażeniu także Mi-171 i Hughes 369/500.  

Na podstawie informacji Santiago Rivasa


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.