Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Pokaz polskiego sprzętu saperskiego w Mali

Wojska lądowe, 13 czerwca 2013

Polski zespół saperów, zajmujących się usuwaniem niewybuchów zorganizował w Koulikoro pokaz sprzętu. Był to jeden z elementów wymiany doświadczeń między kontyngentami misji EUTM Mali.

Wielu żołnierzy chętnie zakładało kombinezon przeciwwybuchowy SRS-5

Zajęcia, w trakcie których poszczególne kontyngenty sił zbrojnych Unii Europejskiej demonstrują swoje wyposażenie i uzbrojenie, odbywają się cyklicznie. Dzięki nim żołnierze nie tylko poznają sprzęt innych armii, ale także wymieniają się spostrzeżeniami z jego użytkowania i omawiają obowiązujące procedury.

W ramach prezentacji polscy saperzy, którymi dowodzi kpt. Franciszek Książek, pokazali m.in. robota Expert, służącego do neutralizacji ładunków wybuchowych, kombinezon przeciwwybuchowy SRS-5, czy detektory min.

Pokaz możliwości robota saperskiego Expert

Największym zainteresowaniem cieszył się robot saperski Expert, obsługiwany przez chor. Pawła Trojana. Podoficer zademonstrował możliwości robota, a zwłaszcza precyzję jego obsługi podczas pokonywania przeszkód terenowych, czy stromych schodów.

Co ciekawe, wielu żołnierzy było skorych do założenia ciężkiego i mało komfortowego w użytkowaniu kombinezon przeciwwybuchowego, którego działanie objaśniał st. kpr. Łukasz Żyża. Ostatnim elementem zajęć były ćwiczenia w ewakuacji żołnierza poszkodowanego w wyniku eksplozji miny pułapki.

Ćwiczenia w ewakuacji żołnierza poszkodowanego w wyniku eksplozji miny pułapki / Zdjęcia: por. Radosław Chojna-Abarchan

Jak pokazują doświadczenia naszych sojuszników, na północy Mali istnieje zagrożenie improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Z tego powodu polscy saperzy stanowią część sił szybkiego reagowania bazy w Koulikoro, pozostając w stałej gotowości, by udać się w teren, niosąc pomoc innym.

Na podstawie relacji por. Radosława Chojny-Abarchana


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.