Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pokaz polskiego sprzętu saperskiego w Mali

Wojska lądowe, 13 czerwca 2013

Polski zespół saperów, zajmujących się usuwaniem niewybuchów zorganizował w Koulikoro pokaz sprzętu. Był to jeden z elementów wymiany doświadczeń między kontyngentami misji EUTM Mali.

Wielu żołnierzy chętnie zakładało kombinezon przeciwwybuchowy SRS-5

Zajęcia, w trakcie których poszczególne kontyngenty sił zbrojnych Unii Europejskiej demonstrują swoje wyposażenie i uzbrojenie, odbywają się cyklicznie. Dzięki nim żołnierze nie tylko poznają sprzęt innych armii, ale także wymieniają się spostrzeżeniami z jego użytkowania i omawiają obowiązujące procedury.

W ramach prezentacji polscy saperzy, którymi dowodzi kpt. Franciszek Książek, pokazali m.in. robota Expert, służącego do neutralizacji ładunków wybuchowych, kombinezon przeciwwybuchowy SRS-5, czy detektory min.

Pokaz możliwości robota saperskiego Expert

Największym zainteresowaniem cieszył się robot saperski Expert, obsługiwany przez chor. Pawła Trojana. Podoficer zademonstrował możliwości robota, a zwłaszcza precyzję jego obsługi podczas pokonywania przeszkód terenowych, czy stromych schodów.

Co ciekawe, wielu żołnierzy było skorych do założenia ciężkiego i mało komfortowego w użytkowaniu kombinezon przeciwwybuchowego, którego działanie objaśniał st. kpr. Łukasz Żyża. Ostatnim elementem zajęć były ćwiczenia w ewakuacji żołnierza poszkodowanego w wyniku eksplozji miny pułapki.

Ćwiczenia w ewakuacji żołnierza poszkodowanego w wyniku eksplozji miny pułapki / Zdjęcia: por. Radosław Chojna-Abarchan

Jak pokazują doświadczenia naszych sojuszników, na północy Mali istnieje zagrożenie improwizowanymi ładunkami wybuchowymi. Z tego powodu polscy saperzy stanowią część sił szybkiego reagowania bazy w Koulikoro, pozostając w stałej gotowości, by udać się w teren, niosąc pomoc innym.

Na podstawie relacji por. Radosława Chojny-Abarchana


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.