Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Większość F-16I wraca do służby

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 28 kwietnia 2008

Dowództwo izraelskich wojsk lotniczych postanowiło o wznowieniu w dniu dzisiejszym lotów wielozadaniowych myśliwców F-16I. Uziemionych pozostaje 7 samolotów tego typu.

W tych 7 F-16I (Sufa) stwierdzono w kabinach poziom formaldehydu przekraczający typowe wartości. Formaldehyd, według nieoficjalnych doniesień doprowadzany do kabiny przez pokładowe wytwornice tlenu (Formaldehyd w F-16I z wytwornicy tlenu?, Izrael wstrzymał loty F-16I), jest groźnym kancerogenem. W izraelskich samolotach mógł zatruwać pilotów już od 2004.

Loty wszystkich F-16I wstrzymano 20 marca, po stwierdzeniu obecności formaldehydu w niedopuszczalnym stężeniu w kabinach trzech samolotów. Ich piloci donosili wcześniej o nieznośnym zapachu. Później przebadano wszystkie F-16I i inne samoloty wyposażone w podobną wytwornicę tlenu. W samolotach innych typów nie wykryto nadmiernego poziomu formaldehydu w kabinach.

Nie wiadomo, czy inne państwa posiadające F-16 Block 52, na którym bazuje F-16I, w tym USA, Chile, Grecja i Polska, przeprowadziły podobne badania jak Izraelczycy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.