Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Topola-S dla patroli rozminowania

Wojska lądowe, 02 lipca 2013

AMZ Kutno i Jakusz dostarczą Wojsku Polskiemu 44 pojazdy saperskie Topola-S. Wartość umowy wyceniono na blisko 50 mln zł.

Zakupione pojazdy Topola-S znacznie zwiększą bezpieczeństwo żołnierzy patroli rozminowania. Obecnie do podejmowania niewybuchów używane są nieopancerzone pojazdy typu Honker i ciężarowe Star 266 / Zdjęcie: AMZ Kutno

Zawarta 1 lipca br. z Inspektoratem Uzbrojenia (IU) umowa przewiduje, że w 2013 AMZ Kutno dostarczy wojskom inżynieryjnym 15 pojazdów. Kolejne 29 trafią do saperów w 2014.

Oferowany przez AZM Kutno pojazd oparty jest na podwoziu Iveco Daily i wyposażony w specjalny pojemnik z Jakusza, przystosowany do przewozu ładunków o równowartości siły wybuchu 3,5 kg trotylu (TNT). Zakup wpisuje się w przyjęty w wojskach inżynieryjnych program zwiększenia bezpieczeństwa patroli rozminowywania.

Już w latach 2011-2012 zakupiono u Jakusza ponad 50 kontenerowych magazynów do przechowywania materiałów wybuchowych (KMMW), każdy zdolny przetrwać wybuch ekwiwalentu 50 kg TNT. W marcu 2013 IU zamówił natomiast 45 dwuosiowych przyczep z pojemnikiem przeciwodłamkowym Topola-P, za 19 mln zł. Ich dostawa również została rozłożona na dwa lata: w 2013 – 22 przyczepy i w 2014 – 23 przyczepy.

Do zabezpieczenia zadań oczyszczania terenu kraju z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych Siły Zbrojne RP utrzymują w swoich strukturach 39 etatowych patroli rozminowania oraz 2 grupy nurków-minerów (GNM), w tym: w Wojskach Lądowych – 26 patroli rozminowania, w Inspektoracie Wsparcia SZ – 9 patroli, w Marynarce Wojennej RP – 2 patrole oraz 2 GNM, a w Siłach Powietrznych – 2 patrole.

Saperzy interweniują rocznie średnio około 7-8 tys. razy, podejmując 300-400 tys. przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych. Rocznie przejeżdżają ok. 2 mln km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.