Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

MON: kolejne radiostacje Harrisa bez przetargu

Przemysł zbrojeniowy, 04 lipca 2013

MON kupiło bez przetargu radiostacje amerykańskiego Harrisa o wartości 61 mln USD. Zakup zrealizowano praktycznie bez offsetu.

Radiostacja szerokopasmowa Falcon III AN/PRC-117G / Zdjęcie: Harris Corporation

Kontrakt został zawarty 16 maja 2013. Dopiero 1 lipca 2013 o jego zawarciu poinformował na swojej stronie internetowej Harris Corporation. Podległy wiceministrowi Waldemarowi Skrzypczakowi Inspektorat Uzbrojenia MON potwierdził zakup dopiero na nasze zapytanie.

Harris ma dostarczyć Wojsku Polskiemu sprzęt łączności rodziny Falcon II i III na podstawie dwóch aneksów do wcześniej zawartych umów z tym producentem: w 2010 i 2011. Aneksy dotyczą zakupu 136 radiostacji plecakowych AN/PRC-150C, 214 radiostacji plecakowych AN/PRC-117G oraz 1352 doręcznych AN/PRC-152A. Radiostacje drugiego i trzeciego typu są wyposażone w system Adaptive Networking Wideband Waveform (ANW2), który umożliwia transmisję obrazu z kamer montowanych na hełmach żołnierzy na duże odległości. Pozwalają także na odbiór obrazu wideo z samolotów bezzałogowych.

Zakupione radiostacje ze względu na wbudowany moduł US Type 1 (system certyfikowany przez NSA) będą stanowiły podstawowe wyposażenie Wojsk Specjalnych oraz wybranych pododdziałów pozostałych rodzajów wojsk wykonujących zadania w ramach operacji koalicyjnych, w szczególności we współdziałaniu z wojskami amerykańskimi. Według informacji IU, zakupione radiostacje planowane są głównie do wykorzystania przez Wojska Specjalne w ramach realizacji celu Sił Zbrojnych L0035108 – utworzenia certyfikowanego na potrzeby Sił Odpowiedzi NATO – Komponentu Wojsk Specjalnych. Ćwiczenie certyfikujące ma odbyć się w listopadzie 2013 i w przypadku uzyskania certyfikacji umożliwi Wojskom Specjalnym pełnienie dyżuru w ramach Sił Odpowiedzi NATO w 2015.

Systemy łączności Harris kupowane są przez Siły Zbrojne RP od 1998 w ramach programu Foreign Military Sales (FMS, do chwili obecnej podpisano łącznie 12 umów/aneksów finansowanych głównie z polskich środków budżetowych – w sumie ponad 100 mln USD. Dostawa wszystkich zakontraktowanych radiostacji planowana jest do końca sierpnia 2013.

16 maja br. Ministerstwo Gospodarki, które reprezentował podsekretarz stanu Dariusz Bogdan, podpisało z Harris Corporation kolejny aneks do umowy offsetowej. W ramach której w Wojskowych Zakładach Łączności nr 2 w Czernicy ma powstać centrum serwisowe dla wszystkich użytkowanych przez SZ RP radiostacji produkcji Harrisa. Umowa przewiduje również utworzenie centrów szkoleniowych w WAT i WSOWL. Centrum szkoleniowe dla swojego sprzętu Harris utworzył już w ramach wcześniejszych umów offsetowych w WZŁ nr 2 w Czernicy podobnie jak centrum serwisowe.

Wśród beneficjentów umowy zawartej przez MON i MG z Harrisem zabrakło Radmoru z Gdyni, jedynego polskiego producenta radiostacji taktycznych dla wojska. Warto przypomnieć, że w jego radzie nadzorczej MG uplasowało Huberta Królikowskiego, uznanego wyrokiem sądu za amerykańskiego lobbystę.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.