Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Typhoon zrzuca Paveway IV

Lotnictwo wojskowe, 05 lipca 2013

 

BAE Systems i Raytheon UK zakończyły pierwszy etap prób integracji bomb kierowanych Paveway IV z samolotem Eurofighter Typhoon. Ich ukoronowaniem były zrzuty uzbrojenia.

Eurofighter Typhoon FGR.4 Royal Air Force użyty do prób integracji Paveway IV. Samolot może przenosić maksymalnie 6 bomb tego typu / Zdjęcie: BAE Systems

Próby realizowano w ramach tzw. Phase 1 Enhancements (P1E), mającej na celu całkowitą integrację Paveway IV z Typhoonami FGR.4 Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii). Samoloty mogą przenosić maksymalnie 6 tego typu bomb, o masie 222 kg każda.

Zwalczane przez nie cele mogą być podświetlane zasobnikiem celowniczym Litening III, przenoszonym przez Typhoona lub przez wysuniętych nawigatorów naprowadzania, znajdujących się na ziemi. Całkowita zdolność operacyjna Typhoonów uzbrojonych w Paveway IV ma być zgłoszona w przyszłym roku.

W ramach P1E realizowana jest także integracja bomb kierowanych EGBU-16 z Eurofighterami z 2. transzy dostaw, używanymi przez wojska lotnicze Hiszpanii, Niemiec i Włoch.Brytyjczycy planowali zakup 2-3 tys. bomb Paveway IV.

Do ich przenoszenia przystosowano już samoloty uderzeniowe Tornado GR.4, które w trakcie kampanii libijskiej zrzuciły ponad 300 bomb tego typu. Co ciekawe, 18 sierpnia 2011 Brytyjczycy po raz pierwszy użyli bomb tego typu przeciwko jednostce pływającej, niszcząc łódź patrolową operującą w rejonie rafinerii Az Zawiyah.

W Paveway IV mają być uzbrojone także brytyjskie JCA (F-35). Całkowity koszt wdrożenia bomb tego typu do służby w RAF szacowano na 341 mln GBP.

 


Drukuj Góra