Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

FARC uderza pomimo rozmów pokojowych

Strategia i polityka, 22 lipca 2013

Blisko 20 kolumbijskich żołnierzy poniosło śmierć w wyniku serii ataków rebeliantów komunistycznej partyzantki FARC, do których doszło w miniony weekend.

Pomimo braku wiarygodnych statystyk, szacuje się, że w trwającym od połowy lat 1960. konflikcie wewnętrznym życie straciło co najmniej 300 tys. osób. O wiele więcej musiało opuścić swe miejsca zamieszkania w obawie przed walkami toczonymi pomiędzy siłami rządowymi a rebeliantami FARC / Zdjęcie: MO Kolumbii

Do największego ataku doszło na terenie departamentu Arauca na północy kraju (przy granicy z Wenezuelą). Grupa żołnierzy stanowiących ochronę biegnącego nieopodal ropociągu została zaatakowana przez bojowników lewicowej partyzantki FARC. W wyniku zdarzenia śmierć poniosło 15 kolumbijskich wojskowych. Siłom bezpieczeństwa udało się pojmać 12 rebeliantów. Część z nich była ranna i wymagała pomocy medycznej.

Do drugiego ataku doszło na terenie departamentu Caquetá na południu kraju. W strzelaninie, do jakiej doszło pomiędzy siłami bezpieczeństwa a rebeliantami, życie straciło 4 żołnierzy. Na terenie całego kraju doszło jeszcze do kilku mniej intensywnych incydentów związanych z aktywnością FARC.

Seria weekendowych ataków była najkrwawszą w ciągu ostatnich miesięcy. Dla wielu obserwatorów stanowiła też duże zaskoczenie, zważywszy na fakt zaawansowanych rozmów pokojowych prowadzonych między władzami w Bogocie a przywódcami partyzantki. Jeszcze kilka tygodni temu anonimowi członkowie kierownictwa FARC informowali lokalne media o postępach w negocjacjach i szansie na wypracowanie długo w Kolumbii wyczekiwanego zawieszenia broni.

Warto jednak zaznaczyć, że pomimo rozmów pokojowych, także strona rządowa nie ograniczyła swej aktywności związanej ze zwalczaniem FARC. Często wiąże się ona z prowadzonymi operacjami antynarkotykowymi (Bogota zadaje cios FARC, 2013-03-18). Narkobiznes stanowi bowiem dla rebeliantów jedno z głównych źródeł finansowania.

Bogota kontynuuje też zapoczątkowane w przeszłości programy zbrojeniowe. Wprowadzane do służby wyposażenie (Kolejny Hunter TR-12 dla Kolumbii, 2013-07-17, Kolumbia potwierdza zamówienie RQ-11 Raven, 2013-06-25) - bądź też modernizacja już eksploatowanego (Textron dozbraja kolumbijskie transportery, 2013-03-20) - mają zwiększyć potencjał służb mundurowych, przyczyniając się tym samym do podniesienia poziomu bezpieczeństwa w państwie.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra