Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Radar dla Kataru za 1,1 mld USD

Strategia i polityka, 31 lipca 2013

Defense Security Cooperation Agency (DSCA) poinformowała Kongres USA o możliwej sprzedaży Katarowi stacji radiolokacyjnej wczesnego ostrzegania AN/FPS-132 Block 5 za 1,1 mld USD.

AN/FPS-132 są wykorzystywane przez siły zbrojne USA na stanowiskach w Kalifornii, na Grenlandii i w bazie RAF Fylingdales. Stacja w Katarze byłaby czwartą instalacją tego typu na świecie / Zdjęcie: USAF

Przekazanie dokumentów amerykańskiemu parlamentowi jest konieczne do uzyskania zgody na eksport, a jednocześnie – do złożenia formalnej i wiążącej oferty potencjalnemu odbiorcy. Nie przesądza o zakupie, ani o ostatecznej kwocie kontraktu, jednak świadczy o zaawansowanym etapie negocjacji.

Rząd Kataru jest zainteresowany zakupem stacji wczesnego ostrzegania wraz z urządzeniami pomocniczymi (głównie łączności kodowanej), pakietem serwisowym, logistycznym i szkoleniowym. Całkowitą wartość tak skonstruowanej umowy szacuje się na 1,1 mld USD. Głównym wykonawca kontraktu będzie Raytheon.

Radiolokacyjna stacja wczesnego ostrzegania pozwoli przede wszystkim na wykrywanie pocisków balistycznych, w tym międzykontynentalnych, na dystansach do ok. 5 tys. km. Można przypuszczać, że będzie ona służyła nie tylko małemu Katarowi, który zresztą nie posiada na razie odpowiednich systemów antybalistycznych, ale wszystkim sprzymierzonym państwom regionu, a także – przynajmniej pośrednio – USA. Jasnym jest przy tym, że jako podstawowe zagrożenie postrzegany jest Iran i jego program rakietowy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.