Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pierwszy FA-50 w służbie

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 sierpnia 2013

Pierwszy z 60 zamówionych lekkich samolotów bojowych FA-50 został wczoraj przekazany koreańskim wojskom lotniczym. Dostawy mają potrwać do 2016.

Pierwszy seryjny FA-50 przed halą montażową KAI w Sacheon, na dzień przed oficjalnym przekazaniem koreańskim wojskom lotniczym / Zdjęcie: KAI

DAPA – koreańska agencja zakupów wojskowych poinformowała, że wczoraj został oficjalnie przekazany wojskom lotniczym pierwszy FA-50 – lekki samolot bojowy zbudowany na bazie szkolno-treningowego T-50. Dostawy 60 zamówionych w Korea Aerospace Industries (KAI) FA-50 mają potrwać do 2016. Nowe samoloty mają zastąpić 120 myśliwców F-5E/F Tiger II. Ostatnie z tych przestarzałych, blisko 40-letnich maszyn mają zostać wycofane z linii do 2019.

Pierwszy kontrakt – na dostawę 20 FA-50 za 600 mln USD – został zawarty przez DAPA w styczniu 2012. Drugi – na ok. 40 kolejnych maszyn za około miliard dolarów – podpisano 6 maja br. Produkcję seryjną FA-50 KAI rozpoczął w 2011.

Koreański producent, wspierany przez amerykańskiego Lockheed Martina, liczy na sprzedanie rodzimym wojskom lotniczym do 150 FA-50. Dalszych tysiąc chciałby wyeksportować w ciągu najbliższych 30 lat. Kończą się rozmowy o dostarczeniu 12 FA-50 Filipinom za ok. 450 mln USD. Wiadomo też o zaawansowanych rozmowach z Peru i Irakiem.

FA-50 jest wyposażony w radiolokator dopplerowski Elta Systems EL/M-2032 o zasięgu 100 km oraz łącze Link 16. Jego uzbrojenie mogą stanowić zarówno kpr powietrze-powietrze, jak i powietrze-powierzchnia. Amerykańsko-koreański samolot może więc konkurować z nowoczesnymi myśliwcami wielozadaniowymi, takimi jak Lockheed Martin F-16 czy Saab JAS39, będąc od nich znacznie tańszy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.