Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Kolumbia się zbroi, FARC uderza

Wojska lądowe, 26 sierpnia 2013

W zasadzce przygotowanej przez partyzantów FARC (Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia) śmierć poniosło 14 kolumbijskich żołnierzy.

Według rządowych statystyk, liczebność FARC wynosi obecnie około 8 tys. ludzi. Wspiera ich 2,5 tys. bojowników ELN. W ich zwalczanie Bogota angażuje znaczne siły wojskowe oraz m.in. śmigłowce, bsl i pojazdy opancerzone. W wyniku toczonych od lat 1960. walk,życie straciło do tej pory co najmniej 300 tys. osób, w dużej mierze cywilów / Zdjęcie: Colombia Reports

Do zdarzenia doszło w minioną sobotę na terenie departamentu Arauca na północy kraju, przy granicy z Wenezuelą. Grupa żołnierzy znajdujących się na patrolu została zaatakowana przez bojowników FARC i członków Armii Wyzwolenia Narodowego (Ejército de Liberación Nacional).

W ataku na żołnierzy napastnicy użyli broni maszynowej, granatów i ładunków wybuchowych. W wyniku zdarzenia śmierć poniosło 14 wojskowych oraz 2 partyzantów. Było to już kolejne tego typu zdarzenie w ostatnim czasie. O podobnym incydencie resort obrony Kolumbii informował przed niemal miesiącem (FARC uderza pomimo rozmów pokojowych, 2013-07-22).

W odpowiedzi na coraz częstsze ataki na członków kolumbijskich sił zbrojnych, Bogota stara się realizować ambitny program zbrojeniowy. W częściowo już realizowanych planach jest zakup szerokiego zakresu uzbrojenia, w tym m.in. bezzałogowych statków latających (Kolumbia potwierdza Hermesy, 2013-07-24, Kolumbia potwierdza zamówienie RQ-11 Raven, 2013-06-25), samochodów patrolowych/terenowych (Kolejny Hunter TR-12 dla Kolumbii, 2013-07-17, Kolumbia zainteresowana Zibar MK2, 2013-07-28) oraz transporterów opancerzonych (Kolumbia zamawia kolejne Commando, 2013-08-23).

Nowe typy uzbrojenia mają pozwolić siłom zbrojnym na osłabienie, a docelowo rozbicie, zwalczanej od lat 1960. lewicowej partyzantki (Bogota zadaje cios FARC, 2013-03-18). Co ciekawe, pomimo toczonych walk, obie strony prowadzą też dialog polityczny, mający ułatwić wypracowanie długo wyczekiwanego porozumienia pokojowego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.