Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Termin rozprawy w sprawie ataku na USS Cole

Marynarka wojenna, 27 sierpnia 2013

Sędzia trybunału karnego w bazie US Navy w Guantanamo wyznaczył termin rozpoczęcia procesu oskarżonego o organizację ataku na niszczyciel USS Cole, w październiku 2000.

Eksplozja łodzi motorowej wypełnionej ładunkiem wybuchowym spowodowała powstanie 12-metrowej dziury w burcie USS Cole (DDG 67) / Zdjęcie: Stars and Stripes

Oskarżonym o organizację ataku bombowego na niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke, USS Cole (DDG 67), jest Saudyjczyk, Abd al-Rahim al-Nashiri. Rozpatrujący jego sprawę sędzia pułkownik James L. Pohl wyznaczył 2 września 2014 jako termin rozpoczęcia procesu. Oskarżonemu grozi kara śmierci.

Wraz z ogłoszoną wczoraj decyzją, sędzia Pohl wyznaczył też 20 września br., jako termin końcowy przekazania obrońcom oskarżonego zebranego przez władze USA materiału dowodowego w sprawie.

USS Cole powrócił do służby jesienią 2003. Od tego czasu okręt służył m.in. na wodach Zatoki Perskiej, dokonując też kilkukrotnych wizyt w porcie morskim w Adenie / Zdjęcie: US Navy

Przypomnijmy, że do ataku bombowego na USS Cole doszło 12 października 2000, gdy jednostka znajdowała się na terenie portu morskiego w Adenie. W jego wyniku śmierć poniosło 17 amerykańskich marynarzy, a 39 odniosło obrażenia. Okręt musiał zostać czasowo wycofany z linii i poddany długotrwałej i kosztownej naprawie.

Abd al-Rahim al-Nashiri został pojmany przez CIA w listopadzie 2002. Był przetrzymywany w wielu tajnych ośrodkach Agencji na całym świecie, w tym - rzekomo - w Polsce. Od kilku lat Saudyjczyk znajduje się na terenie bazy US Navy w Guantanamo. Tam też odbędzie się jego proces.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.