Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

5 A109 dla Nowej Zelandii

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 maja 2008

8 maja minister obrony Nowej Zelandii, Phil Goff, podpisał z AgustaWestland umowę o dostawie 5 śmigłowców A109LUH, które będą służyły w wojskach lotniczych dla celów szkolenia i transportu.

Bezpośrednio po podpisaniu umowy, rozpocznie się produkcja śmigłowców dla Nowej Zelandii. Prace montażowe zostaną wykonane w zakładach AgustaWestland pod Milanem. Kadłuby - jak zwykle - w Świdniku / Zdjęcie: AgustaWestland

Umowa o wartości ok. 57 mln Euro, obejmuje również symulator lotu, pakiet części zamiennych, wyposażenia i narzędzi serwisowych.

Nowe śmigłowce zastąpią 5 wiekowych Bell-47 Sioux. Zostaną przydzielone do 3 eskadry RNZAF w Ohakea (odpowiedzialnej za transport powietrzny w wojskach lądowych). Na A109 będą szkoleni nie tylko kandydaci na pilotów wojsk lotniczych, ale również marynarki wojennej. Później będą oni latać na NH90 i morskich śmigłowcach SH-2G Seasprite.

Śmigłowce, oprócz misji szkoleniowych, będą wykorzystywane do zadań transportowych, a także - ewentualnie - do wsparcia operacji antyterrorystycznych. Rozpoczną służbę w 2011.

Zakup A109 jest częścią wymiany sprzętu 3 eskadry. Wcześniej zamówiono bowiem 9 śmigłowców NH90, które zastąpią 14 UH-1H Iroquois.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.