Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolumbijski patrolowiec zwodowany

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 06 września 2013

Kolumbijskie przedsiębiorstwo stoczniowe Cotecmar poinformowało o wodowaniu i chrzcie kolejnego pełnomorskiego okrętu patrolowego budowanego dla Armada de la República de Colombia (marynarki wojennej Kolumbii).

Kolumbijskie pełnomorskie okręty patrolowe, jak prezentowany na zdjęciu  ARC 7 de Agosto (PZEE 47), mają 80 m długości i 13 m szerokości. Wyporność wynosi 1 723 t. Są w stanie zabrać na pokład około 60 osób. Rozwijają prędkość maksymalną 22 w. Przy prędkości 12 w. zasięg wynosi 18 520 km. Ich pokład został przystosowany do goszczenia śmigłowca. W przypadku marynarki wojennej Kolumbii są to lekkie Bölkow Bo 105 / Zdjęcie: Infodefensa

Ceremonia wodowania i chrztu okrętu odbyła się w ostatnich dniach na terenie zakładów Cotecmar w Cartagena de Indias na północnym zachodzie kraju. Udział wzięli w niej przedstawiciele producenta patrolowca, a także kolumbijskiej marynarki wojennej.

Zwodowany i ochrzczony okręt to ARC 7 de Agosto (PZE 47). Jest to drugi kolumbijski patrolowiec budowany według niemieckiego projektu OPV80 Fassmer. Produkowane na jego podstawie jednostki zostały w nieznacznym stopniu zmodyfikowane w stosunku do oryginału, co wymusiła konieczność ich przystosowania do służby w Armada Nacional.

ARC 7 de Agosto jest drugim z sześciu planowanych patrolowców omawianego projektu. Jego budowa rozpoczęła się w styczniu 2011, a jej koniec ma nastąpić w najbliższych miesiącach. Dołączy wówczas do przekazanego marynarce wojennej w lutym 2012 ARC 20 de Julio (PZE 46). Po wprowadzeniu do służby, okręt będzie wykonywał zadania związane przede wszystkim z patrolowaniem wód kolumbijskiej wyłącznej strefy ekonomicznej.

Warto zaznaczyć, że poza Kolumbią, także Chile zdecydowało się w przeszłości na wprowadzenie do służby patrolowców opartych na projekcie OPV80 Fassmer. Marynarka wojenna tego państwa użytkuje już dwa z takie okręty Piloto Pardo (PZM 81) i Comandante Toro (PZM 82).

Co więcej, Chile zamierza wprowadzić do służby dwa dodatkowe patrolowce omawianego projektu. W chwili obecnej trwają prace nad pierwszym z nich, Comandante Marinero Fuentealba (PZM 83). Za ich realizację, podobnie jak w przypadku wcześniejszych jednostek, odpowiada rodzime przedsiębiorstwo stoczniowe Asmar.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.