Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Koniec PHO

Przemysł zbrojeniowy, 16 września 2013

Premier Donald Tusk podczas wizyty w Wojskowych Zakładach Mechanicznych w Siemianowicach Śląskich zapowiedział powołanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Oznacza to koniec konsolidacji branży opartej o były Bumar.

Wybór zakładu, w którym premier Donald Tusk zapowiedział powstanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, nie jest przypadkowy. Zarząd i załoga WZM w Siemianowicach Śląskich zdołali dobrze wykorzystać szansę zakupu przez Polskę licencji KTO Rosomak. Dziś to jeden z najnowocześniejszych zakładów w kraju. Pojawiła się nawet koncepcja, by PGZ wziął nazwę rynkową od Rosomaka / Zdjęcie: KPRM

Premier poinformował, że Polską Grupę Zbrojeniową utworzą kluczowe przedsiębiorstwa polskiego przemysłu obronnego, które są kontrolowane – bezpośrednio lub pośrednio – przez Skarb Państwa. Decyzja o utworzeniu nowej grupy przemysłowej oznacza zamknięcie krótkiej historii Polskiego Holdingu Obronnego (wcześniej Bumaru). Premier odnosząc się do jego powołania powiedział: przebrandowienie Bumaru nie było alternatywą dla przyjętych przez rząd rozwiązań, a jedynie próbą poprawienia wizerunku. Do nowej Grupy mają zostać wniesione udziały 11 wojskowych przedsiębiorstw remontowo produkcyjnych, Huty Stalowa Wola, OBR Centrum Techniki Morskiej i części spółek Polskiego Holdingu Obronnego (dawna Grupa Bumar).

Jak dowiedział się RAPORT-wto, jako pierwsze Polską Grupę Zbrojeniową utworzą wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne i HSW oraz jej spółki zależne. W dalszej kolejności do Grupy przekazywane będą akcje wybranych spółek PHO. Procedura tego transferu wymaga jeszcze doprecyzowania. Nie wiadomo, co stanie się z samym PHO, na którym ciążą poważne zobowiązania wobec MON i podmiotów zagranicznych. Same tylko kary wynikające z niewłaściwego realizowania kontraktów w Iraku, Indiach czy Malezji mogą sięgnąć miliarda złotych.

Nie wiadomo też, czy i kiedy nastąpią zmiany personalne w zarządzie PHO. Nieoficjalnie mówi się o możliwości odwołania większości jego członków, w tym prezesa Krzysztofa Krystowskiego i wiceprezesa Marcina Idzika. Kadencja zarządu, która jest kontynuacją kadencji zarządu, którym kierował Edward E. Nowak, upływa w pierwszej połowie przyszłego roku.

Decyzja o utworzeniu Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest wynikiem opracowanego przez resorty Obrony Narodowej i Skarbu Państwa projektu programu konsolidacji polskiego przemysłu obronnego. O jego powstaniu informowali, w pierwszym dniu XXI MSPO w Kielcach, szefowie obu ministerstw, Tomasz Siemoniak i Włodzimierz Karpiński (Jeden koncern narodowy). Ministrowie mówili wtedy: wspólnie dopracowaliśmy się koncepcji konsolidacji polskiego przemysłu obronnego, która w tej chwili jest na ostatnim etapie szlifowania. Zostanie ona przedstawiona w ciągu najbliższych dwóch tygodni premierowi.

W drugim dniu kieleckich targów wiceminister Skarbu Państwa Zdzisław Gawlik powiedział, że powstanie nowa struktura, która obejmie wszystkie przedsiębiorstwa podlegające resortowi SP, w tym HSW i wojskowe przedsiębiorstwa remontowo-produkcyjne. Nie będzie jednak tak, że holding, który toczy choroba, będzie się ratował kosztem zdrowych przedsiębiorstw – powiedział Gawlik w czasie spotkania z szefami polskiej zbrojeniówki.

Utworzenie Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w której obecny PHO nie będzie integratorem PPO, powinno zakończyć nasiloną w ostatnim roku, wieloletnią dyskusję o przyszłości polskiego przemysłu lotniczo-zbrojeniowego. Zarządy i załogi przedsiębiorstw pozostających poza byłym Bumarem obawiały się drenażu środków finansowych i w konsekwencji likwidacji ich przedsiębiorstw. Groziło to strajkami oraz utratą kolejnych kontraktów i rynków.

Powołanie Polskiej Grupy Zbrojeniowej jest realizacją deklaracji złożonej 26 października 2012 w HSW przez premiera Donalda Tuska. Mówił on wówczas, że pomysł łączenia Huty z Bumarem będzie wnikliwie analizowany. – Dla mnie mówił wtedy premier, Huta jest liderem tych przedsięwzięć. Na pewno nie będzie tak, że HSW, która wyszła na prostą, będzie teraz pomostem ratunkowym dla tych, którzy nie potrafią wyjść na prostą – dodał premier.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.