Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Próby seryjnej amunicji DART

Marynarka wojenna, 18 września 2013

Koncern Oto Melara zakończył próby amunicji kierowanej DART z pierwszej serii produkcyjnej, przeznaczonej dla armat morskich 76/62 wchodzących w skład systemu STRALES.

Pocisk DART wystrzelony z armaty 76/62, zainstalowanej na pokładzie korwety Comandante Foscari

Próbne strzelania przeprowadzono w czerwcu, jednak producent opublikował informację na ten temat dopiero teraz. W próbach, realizowanych u wybrzeży Sycylii, wzięła udział korweta Comandante Foscari (P 493), typ Cigala Fulgosi, na pokładzie której zainstalowano armatę 76/62.

Strzelania wykonywano przeciwko celom położonym na niewielkiej wysokości nad powierzchnią morza i symulowanym celom powietrznym. Ich przebieg obserwowali przedstawiciele marynarek wojennych innych państw.

W pierwszej kolejności wystrzelono 10 podkalibrowych pocisków kierowanych DART (Driven Ammunition, Reduced Time of flight, amunicja kierowana o skróconym czasie lotu) do sfery, o średnicy 1,5 m, znajdującej się na morzu w odległości ok. 5 km od okrętu. 8 z nich eksplodowało w celu, po wykryciu go przez systemem naprowadzania pracujący na częstotliwości radiowej.

Efekt trafienia amunicji DART w cel – sferę o średnicy 1,5 m / Zdjęcia: Oto Melara

Kolejna seria 10 DART została wystrzelona przeciwko symulowanym celom powietrznym – przeciwokrętowym pociskom manewrującym, znajdującym się w odległości 3-5 km. Wszystkie DART znalazły się w pobliżu punktu celowania, w zasięgu działania zapalnika zbliżeniowego.

Pocisk DART może wykonywać manewry z przeciążeniem wynoszącym maksymalnie n=40. Jego głowica zawiera ładunek wybuchowy, którego działanie zwiększa wymuszona fragmentacja skorupy oraz zapalnik zbliżeniowy pracujący na częstotliwości radiowej.

Dotychczas wyprodukowano około 10 nowych armat 76/62 dla systemu STRALES i 6 zestawów naprowadzania, które zintegrowano z armatami zainstalowanymi na okrętach. Podobna liczba armat i urządzeń została zamówiona i jest wytwarzana obecnie. Pierwsze próby wystrzeliwania amunicji DART z armat 76/62 przeprowadzono ponad 4 lata temu (Testy nowej, włoskiej amunicji, 2009-04-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.