Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sea Wolfy zakończyły służbę

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 15 maja 2008

Wczoraj w bazie singapurskiej marynarki wojennej (RSN) w Changi, odbyła się uroczystość wycofania ze służby 6 kutrów rakietowych typu Sea Wolf. Zostały one zastąpione nowoczesnymi fregatami typu Formidable.


Kutry rakietowe typu Sea Wolf to niewielkie jednostki o wyporności 270 t i długości 45 m. 40-osobowa załoga obsługiwała m.in. wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon i Gabriel, przeciwlotniczych Mistral oraz działo Bofors 57 mm. Prędkość jednostki dochodziła do 30 w. / Zdjęcie RSN

Okręty wchodziły w skład 185 eskadry RSN. Zostały pozyskane na podstawie umowy z niemiecką stocznią Lürssen Werft z 1968. Pierwsze dwie jednostki zostały zbudowane w RFN, pozostałe w stoczni Singapore Technologies Marine. Wszystkie zostały przyjęte do służby w latach 1975-1976. Były to pierwsze jednostki, dysponujące pociskami przeciwokrętowymi w regionie.

W latach 1980. i 1990. przeszły one modernizacje. Jednak w 3. dekadzie ich służby, kierownictwo RSN zdecydowało o ich wymianie na nowe, większe jednostki o skokowo zwiększonym potencjale bojowym - fregaty typu Formidable. Obecnie w skład 185 eskadry RSN wchodzą już 4 nowe okręty (zobacz: Trzy fregaty). W związku z tym utrzymywanie starych kutrów rakietowych stało się zbędne.

RSS Sea Wolf, RSS Sea Lion, RSS Sea Tiger, RSS Sea Hawk i RSS Sea Scorpion mają ogromne znaczenie dla marynarki wojennej Singapuru (kraju uzyskał niepodległość w 1965). Były to bowiem pierwsze jednostki posiadające realną siłę bojową i przez kilka lat - podstawowe okręty RSN.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.