Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Francja wyremontuje saudyjskie okręty

Marynarka wojenna, 09 października 2013

W życie weszło zlecenie na remont fregat i okrętów zaopatrzeniowych marynarki wojennej Arabii Saudyjskiej.

Zawarte w ostatnich dniach porozumienie dotyczące remontu saudyjskich okrętów wojennych dotyczy m.in. jednostek zaopatrzeniowych typu Boraida, których konstrukcja opiera się na projekcie francuskich zaopatrzeniowców typu Durance (na zdjęciu (BCR) Var (A 608)). Okręty te mają 157,2 m długości i 21,2 m szerokości. Rozwijają prędkość 19 w. Zasięg przy prędkości 15 w wynosi 16668 km / Zdjęcie: MO Francji

Zlecenie weszło w życie w miniony poniedziałek przy okazji wizyty ministra obrony Francji, Jean-Yves Le Driana, w Rijadzie. Jego wartość wynosi 1,1 mln euro. W ramach realizacji zawartej z Saudyjczykami umowy, strona francuska zobowiązała się do dokonania przeglądów i ewentualnych remontów wybranych okrętów saudyjskiej marynarki wojennej.

Strony nie precyzują, o które okręty chodzi. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo jednak, że najprawdopodobniej będą to fregaty typu Al Madinah oraz okręty zaopatrzeniowe typu Boraida. W realizację przedsięwzięcia mają zaangażować się najważniejsze francuskie przedsiębiorstwa sektora zbrojeniowego, w tym: DCNS, MBDA oraz Thales.

Co ciekawe, umowa o remoncie saudyjskich okrętów została zawarta latem. W ostatnich tygodniach strony negocjowały szczegóły porozumienia oraz terminarz jego realizacji. Poza remontem, częściowej modernizacji powinny też podlegać elementy wyposażenia pokładowego. Prace mają koncentrować się głównie na systemach zarządzania walka oraz samoobrony.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.