Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Francja wyremontuje saudyjskie okręty

Marynarka wojenna, 09 października 2013

W życie weszło zlecenie na remont fregat i okrętów zaopatrzeniowych marynarki wojennej Arabii Saudyjskiej.

Zawarte w ostatnich dniach porozumienie dotyczące remontu saudyjskich okrętów wojennych dotyczy m.in. jednostek zaopatrzeniowych typu Boraida, których konstrukcja opiera się na projekcie francuskich zaopatrzeniowców typu Durance (na zdjęciu (BCR) Var (A 608)). Okręty te mają 157,2 m długości i 21,2 m szerokości. Rozwijają prędkość 19 w. Zasięg przy prędkości 15 w wynosi 16668 km / Zdjęcie: MO Francji

Zlecenie weszło w życie w miniony poniedziałek przy okazji wizyty ministra obrony Francji, Jean-Yves Le Driana, w Rijadzie. Jego wartość wynosi 1,1 mln euro. W ramach realizacji zawartej z Saudyjczykami umowy, strona francuska zobowiązała się do dokonania przeglądów i ewentualnych remontów wybranych okrętów saudyjskiej marynarki wojennej.

Strony nie precyzują, o które okręty chodzi. Z nieoficjalnych źródeł wiadomo jednak, że najprawdopodobniej będą to fregaty typu Al Madinah oraz okręty zaopatrzeniowe typu Boraida. W realizację przedsięwzięcia mają zaangażować się najważniejsze francuskie przedsiębiorstwa sektora zbrojeniowego, w tym: DCNS, MBDA oraz Thales.

Co ciekawe, umowa o remoncie saudyjskich okrętów została zawarta latem. W ostatnich tygodniach strony negocjowały szczegóły porozumienia oraz terminarz jego realizacji. Poza remontem, częściowej modernizacji powinny też podlegać elementy wyposażenia pokładowego. Prace mają koncentrować się głównie na systemach zarządzania walka oraz samoobrony.


Drukuj Góra