Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

600 mln USD na izraelskie korwety

Marynarka wojenna, 25 października 2013

Marynarka wojenna Izraela zamierza przeznaczyć blisko 600 mln USD na zakup czterech nowych korwet.

Zainteresowanie ewentualnym izraelskim zleceniem wyraziły już przedsiębiorstwa stoczniowe z Korei Południowej, Niemiec i USA. Szacuje się, że od zawarcia porozumienia handlowego do wprowadzenia okrętów do służby pierwszej z korwet miną co najmniej 3 lata. Całe przedsięwzięcie ma trwać 4,5 roku / Zdjęcie: MO Izraela

Plan zakupu nowych korwet ma zostać przedstawiony władzom w ciągu najbliższych tygodni. Wartość programu zbrojeniowego ma wynieść 600 mln USD, z czego okręty mają kosztować 400 mln USD. Resztę pochłonie nabycie oraz integracja wyposażenia pokładowego, w tym m.in. uzbrojenia, systemów kierowania ogniem oraz urządzeń obserwacji i analizy pola walki.

Co ciekawe, plany marynarki wojennej Izraela nie zakładają zakupu typowych okrętów, a statków cywilnych, które zostałyby następnie zmodernizowane i przystosowane do przenoszenia wojskowego wyposażenia pokładowego. Ma to na celu zmniejszenie kosztów realizacji całego programu. Częściowo wymusza to trauma resortu finansów, który w przeszłości musiał przystać na zakup korwet typu Sa'ar 5, z których każda miała kosztować izraelskiego podatnika około 400-450 mln USD.

Nowe okręty mają zostać rozmieszczone na wodach wyłącznej strefy ekonomicznej Izraela. Jednostki mają służyć do patrolowania akwenów o szczególnym znaczeniu dla gospodarki państwa, zwłaszcza tych, pod których dnem znajdują się złoża surowców energetycznych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.